USATF.tv
NationWide
Licensed to Wabash College              HY-TEK's Meet Manager 6/8/2013 02:31 PM
                   2013 USATF Midwest Region Open - 6/8/2013                   
                  Indiana Association Open & Masters Outdoor                   
                      Wabash College, Crawfordsville, IN                       
                                    Results                                    
 
Women 30-69 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Davis, Arlaina               Unattached               13.36  
  2 Kennedy-Johnson, Daphne      Nubian Strid             14.47  
 
Women 30-69 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Davis, Arlaina               Unattached               27.32  
  2 Kennedy-Johnson, Daphne      Nubian Strid             29.73  
  3 Shook, Kathleen              Athena Track             31.46  
  4 Shirley, Cindy               Unattached               44.63  
 
Women 50-54 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Flight  1  
  1 Shook, Kathleen              Athena Track             1.25m  
 
Women High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Evans, Elizabeth             Unattached               1.75m  
 
Women 50-54 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shook, Kathleen              Athena Track             3.89m  
 
Women Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Etgen, Cailyn                Unattached               4.71m  
 
Women 50-59 Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jones, Leisa                 Unattached               7.79m  
  2 Shook, Kathleen              Athena Track             7.41m  
 
Women Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Krempel, Tessa               Unattached              11.10m  
  2 Krempel, Mara                Unattached              10.59m  
  3 Sims, Lauren                 Unattached               8.42m  
 
Women 55-59 Discus Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jones, Leisa                 Unattached              17.51m  
 
Women Discus Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Krempel, Tessa               Unattached              33.77m  
  2 Wilson, Jessica              Lutheran HS             33.41m  
  3 Sims, Lauren                 Unattached              31.37m  
  4 Krempel, Mara                Unattached              29.62m  
 
Women Hammer Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Branam, Sara                 Unattached              49.00m  
  2 Krempel, Tessa               Unattached              23.99m  
  3 Krempel, Mara                Unattached              22.70m  
 
Women 50-59 Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shook, Kathleen              Athena Track            15.82m  
  2 Jones, Leisa                 Unattached              14.39m  
 
Women Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Savickas, Jenny              Let It Fly T            29.52m  
  2 Sims, Lauren                 Unattached              25.98m  
  3 Wilson, Jessica              Lutheran HS             19.33m  
 
Women 40-44 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Shirley, Cindy               Unattached            47:52.34  
 
Men 55-59 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Edwards, William             Unattached               12.39  
  2 Purcell, Jason               Unattached               13.66  
  3 Slider, Robert               Unattached               14.12  
  4 Koehler, Kurt                Unattached               14.61  
  5 Jakubowski, Mark             Unattached               14.74  
 
Men 60-74 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Snodgrass, Ernie             Big River Ru             14.87  
  2 Byrd, Jerry                  Unattached               15.14  
  3 Schurr, Avital               Unattached               15.15  
  4 Berman, David                Unattached               16.03  
  5 Baldwin, Curtis              Unattached               17.44  
 
Men 35-59 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kemple, Adam                 Unattached               23.97  
  2 Purcell, Jason               Unattached               28.27  
  3 Slider, Robert               Unattached               28.81  
  4 Broecker, David              Unattached               31.07  
  5 Schloot, Andy                Unattached               41.07  
 
Men 60-74 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Snodgrass, Ernie             Big River Ru             28.68  
  2 Cheadle, Bill                So Cal Track             29.39  
  3 Johnson, J Thomas            Team Ohio Tr             32.21  
  4 Schurr, Avital               Unattached               32.31  
  5 Baldwin, Curtis              Unattached               38.94  
 
Men 35-59 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kemple, Adam                 Unattached               53.32  
  2 Etgen Jr, Garret             Unattached               59.70  
  3 Schloot, Andy                Unattached             1:30.16  
 
Men 60-74 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, J Thomas            Team Ohio Tr           1:19.27  
  2 Baldwin, Curtis              Unattached             1:29.81  
 
Men 50-64 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Berman, David                Unattached             2:34.03  
  2 Gallagher, Brian             Greater Phil           2:39.58  
  3 McCaskey, Patrick            Unattached             3:19.85  
 
Men 35-54 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lively, Keith                Western Boon           5:05.03  
  2 Gallagher, Brian             Greater Phil           5:25.80  
 
Men 55-59 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Clements, Damon              Unattached            47:21.40  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Togami, Adam                 Wabash Colle               DNF  
 -- Boyce, Nicholas              Unattached                 DNF  
 
Men 50-64 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Langhals, Rick               Unattached               19.69  
  2 Hall, Ben                    Unattached               20.57  
  3 Jakubowski, Mark             Unattached               29.64  
 
Men 35-39 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kemple, Adam                 Unattached               15.22  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hopkins, Keith               Unattached               14.44  
  2 Thiel III, Richard           Unattached               16.49  
 
Men 60-64 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cheadle, Bill                So Cal Track             47.68  
  2 Snodgrass, Ernie             Big River Ru             52.91  
 
Men 50-54 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hall, Ben                    Unattached             1:26.55  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Thiel III, Richard           Unattached             1:04.36  
 
Men 55-69 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Flight  1  
  1 Slider, Robert               Unattached               1.52m  
  2 Knott, David                 Unattached               1.35m  
 
Men High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gilmore, Andy                Computomarx              2.15m  
  1 Huyler, Garrett              Unattached               2.15m  
  3 Mongoven, Quinn              Unattached               2.00m  
  4 Christensen, Jason           7310259816               1.75m  
 
Men 40-49 Pole Vault
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bartos, Jonathan             Unattached               4.10m  
 -- Clodfelter, Chet             Unattached                  NH  
 -- Herron, Joe                  Unattached                  NH  
 
Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Garrett, David               Unattached               4.45m  
 -- Crogan, Ben                  Unattached                  NH  
 
Men 50-59 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jakubowski, Mark             Unattached               4.38m  
  2 Broecker, David              Unattached               4.08m  
 
Men Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Willig, Kirk                 Unattached               5.70m  
 
Men 50-54 Triple Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hall, Ben                    Unattached               8.00m  
 
Men 50-69 Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rinker, Craig                Unattached              13.37m  
  2 Koehler, Kurt                Unattached               9.97m  
  3 Watts, Bob                   Unattached               9.67m  
 
Men 45-69 Discus Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Himes, Stacy                 Unattached              48.04m  
  2 Rinker, Craig                Unattached              41.83m  
  3 Knott, David                 Unattached              35.35m  
  4 Watts, Bob                   Unattached              34.18m  
  5 Broecker, David              Unattached              31.70m  
  6 Koehler, Kurt                Unattached              30.95m  
  7 Jakubowski, Mark             Unattached              25.79m  
  8 Schloot, Andy                Unattached              12.74m  
 
Men Discus Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Buschmann, Tanner            Unattached              50.58m  
 
Men 65-69 Hammer Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Watts, Bob                   Unattached              28.58m  
 
Men 45-69 Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Greene, Charles              Unattached              47.21m  
  2 Ray, Keith                   Unattached              35.77m  
  3 Knott, David                 Unattached              33.16m  
  4 Broecker, David              Unattached              32.25m  
  5 Koehler, Kurt                Unattached              31.59m  
  6 Jakubowski, Mark             Unattached              26.94m  
  7 Watts, Bob                   Unattached              19.71m  
  8 Schloot, Andy                Unattached              17.05m  
 
Men 50-64 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Baldwin, Curtis              Unattached            47:52.34