USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2014 USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Saturday, December 13, 2014 - Thursday, June 1, 2017
Whispering Pines Golf Course
Myrtle Beach , SC

NEWS

 

Place

Name

Team

TIme

 

8 & under Boys

 

10

Alec Moor

Body in Training TC

7:51

 

26

Quinn Hundt

Fishers Fire

8:09

 

52

Egan Williams

Indiana All Star RC

8:39

 

66

Jack Shinneman

Body in Training TC

8:46

 

78

Noah Flynn

Westfield Green Wave

8:51

 

97

Brock Rose

Northside Saints

9:02

 

111

Chris Nobbe

Body in Training TC

9:11

 

112

Jakob Nehring

Columbus Running Club

9:12

 

146

Logan Hall

Evansville Speedsters TC

9:27

 

164

Chase Binder

Columbus Running Club

9:46

 

172

Luke Hildreth

South Central Indiana RC

9:52

 

186

Henry Johnson

Body in Training TC

10:10

 

193

Cooper McGriff

Body in Training TC

10:18

 

200

Cayman Orme

Columbus Running Club

10:25

 

206

Owen McGriff

Body in Training TC

10:40

 

Teams

 

4

Body in Training TC

 

140 pts

 

8 & under Girls

 

30

Sierra Newell

Columbus Running Club

8:48

 

99

Kennedy Applegate

Body in Training TC

9:34

 

104

Ava Sunbury

South Central Indiana RC

9:36

 

120

Lucy Rangel

Unattached

9:41

 

127

Charley Kerber

Columbus Running Club

9:47

 

135

Brielle Siefert

Body in Training TC

9:56

 

154

Maddie Samreta

Westfield Green Wave

10:10

 

168

Charlotte Moise

Body in Training TC

10:22

 

185

Emmeline Hahn

Westfield Green Wave

10:43

 

200

Chloe Binder

Columbus Running Club

11:46

 

203

Kyleigh Wolf

Columbus Running Club

11:56

 

9-10 boys

 

15

Connor Carlile

Northside Saints

10:58

 

120

Caleb Nichols

Body in Training TC

12:10

 

124

Colm Oneacre

Northside Saints

12:11

 

137

Emerson Nehring

Columbus Running Club

12:16

 

140

Jack Weber

Northside Saints

12:17

 

155

Owen Flynn

Westfield Green Wave

12:29

 

163

Joshua Barnett

Westfield Green Wave

12:30

 

168

Eli Brock

South Central Indiana RC

12:35

 

175

Garrett Mowry

Westfield Green Wave

12:38

 

179

Ryan Blackgrove

Southern Indiana Wolfpack

12:39

 

182

Camden Wien

Indiana All Star RC

12:40

 

196

Asher Propst

Body in Training TC

12:49

 

203

Samuel Lehmann

Northside Saints

12:56

 

228

Patrick Voglewede

Northside Saints

13:11

 

232

Jacob Bragg

Body in Training TC

13:13

 

252

Owen Ferreri

Westfield Green Wave

13:26

 

288

Gabriel Lingenfelter

Body in Training TC

14:46

 

289

Luke Falin

Body in Training TC

14:50

 

290

Dylan Sluys

Columbus Running Club

14:52

 

Teams

 

13

Northside Saints

 

301 pts

 

19

Body in Training TC

 

490 pts

 

9-10 girls

 

26

Bridget Gallagher

Northside Saints

11:27

 

31

Jill Kaiser

Tell City XC Club

11:34

 

83

Gretchen Farley

Northside Saints

12:19

 

124

Ellie Hall

Southern Indiana Wolfpack

12:42

 

128

Jamie Klavon

Indiana All Star RC

12:47

 

144

Andi VanMeter

Southern Indiana Wolfpack

12:56

 

146

Brianna Newell

Columbus Running Club

12:58

 

147

Karli Cuniffe

Indiana All Star RC

12:58

 

189

Kiana Siefert

Body in Training TC

13:25

 

190

Abby Geis

Fishers Fire

13:26

 

212

Robyn Schemel

Westfield Green Wave

13:44

 

220

Piper Barker

Evansville Speedsters TC

13:49

 

236

Sara Livingston

Southern Indiana Wolfpack

14:07

 

243

Paige McKain

Fishers Fire

14:13

 

247

Ashley Durnil

Indiana All Star RC

14:17

 

261

Cassidy Felger

Body in Training TC

14:30

 

264

Claire Wisler

Columbus Running Club

14:33

 

266

Andi Damin

Evansville Speedsters TC

14:37

 

269

Leslie Groff

Body in Training TC

14:39

 

306

Thalia Siefert

Body in Training TC

16:14

 

11-12 boys

 

6

Ben Myers

Indiana All Star RC

10:06

 

18

Jackson Carlile

Northside Saints

10:16

 

32

Tyler Young

Indiana All Star RC

10:27

 

47

Erik Allen

Indiana All Star RC

10:34

 

62

Noah Futter

Columbus Running Club

10:41

 

67

Nigel Kaiser

Tell City XC Club

10:43

 

71

Sean Roan

Unattached

10:45

 

81

Austin Callahan

Northside Saints

10:49

 

84

Benjamin Johnson

Indiana All Star RC

10:51

 

94

Owen Urtel

Indiana All Star RC

10:53

 

95

James Gastineau

Indiana All Star RC

10:53

 

111

Caleb Leinheiser

Indiana All Star RC

10:58

 

119

Nathan Seketa

Indiana All Star RC

11:00

 

133

Bingham Hudson

Indiana All Star RC

11:06

 

135

Brandon Kleber

South Central Indiana RC

11:07

 

138

Jack Button

Unattached

11:10

 

141

Luke Shinneman

Body in Training TC

11:11

 

164

Andrew Anderson

Indiana All Star RC

11:19

 

171

Justin Groff

Body in Training TC

11:21

 

175

Ethan Dippold

South Central Indiana RC

11:22

 

180

William Anderson

Indiana All Star RC

11:23

 

201

Logan Cole

Spiece Distance Project

11:32

 

222

Tyler Osborn

Columbus Running Club

11:41

 

229

Gabriel Ponsot

Northside Saints

11:42

 

253

Kaden Cuniffe

Indiana All Star RC

11:54

 

258

Matthew Newell

Columbus Running Club

11:55

 

274

Kyle Pehlman

Northside Saints

12:02

 

333

Ryan Brisben

Northside Saints

13:03

 

Teams

 

3

Indiana All Star RC

 

131 pts

 

19

Northside Saints

 

465 pts

 

11-12 girls

 

5

Zoe Duffus

Spiece Distance Project

10:31

 

33

Mya Hagerty

Indiana Track Club

11:02

 

40

Monroe Fruchey

Spiece Distance Project

11:07

 

48

Alexandra Green

Spiece Distance Project

11:12

 

62

Mallory Hiatt

Unattached

11:16

 

71

Reagan McCooey

Northside Saints

11:19

 

80

Mary Wehrle

Northside Saints

11:23

 

102

Lotti Roemer

Spiece Distance Project

11:33

 

120

Gracie Carr

Northside Saints

11:42

 

124

Emma Julien

Fishers Fire

11:43

 

126

Lillian Oddou

Spiece Distance Project

11:44

 

131

Isabella Green

Spiece Distance Project

11:45

 

134

Sarah Coates

Westfield Green Wave

11:45

 

135

Martha Hunter

Indiana All Star RC

11:46

 

142

Delaney Klee

Northside Saints

11:48

 

147

Abigail Parker

Indiana All Star RC

11:49

 

148

Anna Grace Hook

Indiana All Star RC

11:49

 

161

Beatriz Perez

Northside Saints

11:53

 

167

Makenna Sunbury

South Central Indiana RC

11:56

 

185

Lilian Rose

Northside Saints

12:04

 

190

Macy Lips

Northside Saints

12:05

 

191

Abbey Grogan

Indiana All Star RC

12:06

 

199

Lauren Moon

Indiana All Star RC

12:09

 

202

Abigail Dalton

Indiana All Star RC

12:10

 

203

Andrea Costa

Northside Saints

12:10

 

217

Raegan Bohbrink

Northside Saints

12:15

 

222

Kayden Casey

Spiece Distance Project

12:16

 

241

Alyssa Perry

South Central Indiana RC

12:26

 

242

Eden Oddou

Spiece Distance Project

12:26

 

281

Kinley Callahan

Northside Saints

12:47

 

312

Mariah Wehrle

Northside Saints

13:01

 

385

Shelby Paberzs

Northside Saints

14:06

 

Teams

 

3

Spiece Distance Project

 

150 pts

 

8

Northside Saints

 

279 pts

 

15

Indiana All Star RC

 

407 pts

 

13-14 boys

 

11

Thomas Gastineau

Indiana All Star RC

13:03

 

18

Lucas Upton

Team Eagles

13:10

 

29

Jackson Swisher

Unattached

13:18

 

34

Caleb Futter

Columbus Running Club

13:27

 

38

Milan Jones

Team Eagles

13:29