USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2014 USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Monday, July 21, 2014 - Sunday, July 27, 2014
Turner Stadium
Humble, TX

Photos
Failed to load widget object.


News
7/26/14  Tionna Brown Wins 2 Gold Medals at Junior Olympic Championships in Texas

Indiana Results

through Sunday, July 27

 

Place

Name

Event

Division

Club

Performance

1

Tionna Brown

100m

11-12G

Unattached

12.52

1

Tionna Brown

200m

11-12G

Unattached

25.42

1

Tionna Brown

Long Jump

11-12G

Unattached

5.12m/16-9.75

1

Ramiah Elliott

200m

9-10G

Indiana Storm TC

27.65

1

Tessa Krempel

Discus Throw

17-18G

Unattached

42.86m/140-7

1

Alivia Ash

High Jump

15-16G

Trackmyspeed - Indiana

1.70m/5-7

2

Lynna Irby

100m

15-16G

Indiana Storm TC

12.00

2

Ramiah Elliott

100m

9-10G

Indiana Storm TC

14.08

2

Lynna Irby

200m

15-16G

Indiana Storm TC

24.07

3

Madison Fruchey

3000m

15-16G

Unattached

10:50.20

4

Lindsay Welker

800m

17-18G

Unattached

2:14.47

4

Lindsay Welker

1500m

17-18G

Unattached

4:44.79

4

Tammy Bridgwaters

Discus Throw

13-14G

Unattached

36.17m/118-8

4

Kayla York

Discus Throw

17-18G

Let It Fly Throwing

40.35m/132-4

5

Madison Fruchey

2000m Steeplechase

15-16G

Unattached

7:48.39

6

Jalen Royal

800m

13-14B

Ft Wayne Express

2:06.02

6

Skylar Stidam

3000m

13-14B

Unattached

9:41.65

6

Joshua Kelly

Long Jump

17-18B

Trackmyspeed - Indiana

6.87m/22-6.5

6

Janae Cox

Long Jump

17-18G

Trackmyspeed - Indiana

5.75m/18-10.5

6

William Williamson

Pole Vault

15-16B

Unattached

4.15m/13-7.25

8

Cassie Evans

Discus Throw

13-14G

Unattached

32.73m/107-4

9

Colin Reilly

High Jump

17-18B

Indiana TC

1.95m/6-4.25

9

Kiana Siefert

Triathlon

9-10G

Body In Training

970 pts.

10

Skylar Stidam

1500m

13-14B

Unattached

4:25.30

10

Jasmine Early

1500m

13-14G

Ft Wayne Express

5:02.42

10

Max Milkey

400m Hurdles

17-18G

Trackmyspeed - Indiana

54.22

10

Jack Mennen

Decathlon

15-16B

Body In Training

4507 pts.

10

Tessa Krempel

Hammer Throw

17-18G

unattached

39.73m/130-4

10

Kristen LaCosse

Heptathlon

15-16G

Trackmyspeed - Indiana

4047 pts.

10

Haley Goines

High Jump

13-14G

Indy's Racing Cheetahs

1.50m/4-11

11

Semira Killebrew

100m

13-14G

Indiana Storm TC

12.33

11

Otto De St Jeor

400m

11-12B

Indiana Storm TC

57.60

11

Trenton Fanta

Hammer Throw

15-16B

Let It Fly Throwing

41.54m/136-3

11

Kayla York

Hammer Throw

17-18G

Let It Fly Throwing

39.52m/129-8

11

Kiana Siefert

Long Jump

9-10G

Body In Training

3.99m/13-1.25

12

Maria Anderson

800m

13-14G

Body In Training

2:23.65

12

Mara Krempel

Discus Throw

17-18G

Unattached

36.18m/118-8

12

Jackson Swisher

Javelin Throw

13-14B

Unattached

37.50m/123-0

13

Jasmine Early

800m

13-14G

Ft Wayne Express

2:24.07

13

Indiana Storm TC

1600m Relay

11-12B

O De St Jeor, B Young, D Duffy, M Wilson

4:09.22

13

Tammy Bridgwaters

Shot Put

13-14G

Unattached

11.86m/38-11

14

Semira Killebrew

200m

13-14G

Indiana Storm TC

25.87

14

Christiane Davis

1500m Race Walk

11-12 Girls

White River Valley TC

9:53.34

14

Skylar Counceller

Javelin Throw

13-14G

Unattached

28.21m/92-6

15

Jeremiah Barker

400m

9-10B

Indiana Storm TC

1:04.17

15

Alex Evans

Javelin

11-12B

Unattached

35.21m/115-6

15

Samuel Bell

Pentathlon

11-12B

unattached

1635 pts.

16

Otto De St Jeor

800m

11-12B

Indiana Storm TC

2:22.16

17

Nicholas Hruskoci

3000m

13-14B

Northside Saints

10:09.36

18

Billie Young

400m

11-12B

Indiana Storm TC

58.91

18

Skylar Counceller

Discus Throw

13-14G

Unattached

28.05m/92-0

18

Trenton Fanta

Discus Throw

15-16B

Let It Fly Throwing

42.74m/140-3

18

Trenton Fanta

Shot Put

15-16B

Let It Fly Throwing

14.21m/46-7.5

19

Maria Anderson

Pentathlon

13-14G

Body In Training

2219 pts.

20

Haley Goines

200m Hurdles

13-14G

Indy's Racing Cheetahs

30.44

20

Indiana Storm TC

400m Relay

15-16B

A Eddington, E Tender, J Stiver, M Vinson

44.22

20

Nathaniel Ricci

Discus Throw

13-14B

Let It Fly Throwing

36.68m/120-4

21

Jeremiah Barker

100m

9-10B

Indiana Storm TC

13.74

21

Timothy Wilson

110m Hurdles

17-18B

Trackmyspeed - Indiana

23.09

21

Brandon McQuinn

Pole Vault

13-14B

Body In Training

2.55m/8-4.25

22

Micah Wilson

100m

11-12B

Indiana Storm TC

12.78

23

Maria Anderson

400m

13-14G

Body In Training

1:01.08

23

Indiana Storm TC

1600m Relay

11-12G

A Boyd, J Mollett, E Cunningham, E Miles

4:36.58

24

Billie Young

200m

11-12B

Indiana Storm TC

26.44

24

Charles Miller

400m

13-14B

Westfield TC

1:01.82

24

John Chavis

400m

15-16B

Indiana Storm TC

51.24

24

Mara Krempel

Hammer Throw

17-18G

unattached

29.52m/96-10

24

Trenton Fanta

Javelin Throw

15-16B

Let It Fly Throwing

39.59m/129-10

24

Lauren Sims

Javelin Throw

17-18G

Unattached

28.79m/94-5

24

Kristen LaCosse

Long Jump

15-16G

Trackmyspeed - Indiana

5.17m/16-11.5

25

Desmond Duffy

100m

9-10B

Indiana Storm TC

13.84

25

Monroe Fruchey

3000m

11-12G

Unattached

11:59.50

25

Max Milkey

110m Hurdles*

17-18B

Trackmyspeed - Indiana

14.70

25

Clayton Hoover

Discus Throw

13-14B

White River Valley TC

33.54m/110-0

25

Zyriek Nickson

Long Jump

13-14B

Trackmyspeed - Indiana

5.46m/17-11

26

Micah Wilson

200m

11-12B

Indiana Storm TC

26.49

26

Makenzie Kolvoord

800m

8&underG

Ft Wayne Express

3:03.27

26

Maria Anderson

Long Jump

13-14G

Body In Training

4.79m/15-8.75

27

Jeremiah Barker

200m

9-10B

Indiana Storm TC

28.42

27

Andre Davis

400m

9-10B

Indiana Storm TC

1:08.66

27

Kristen LaCosse

100m Hurdles

15-16G

Trackmyspeed - Indiana

15.93

28

Jake Owens

400m

17-18B

Trackmyspeed - Indiana

49.66

28

Haley Goines

Long Jump

13-14G

Indy's Racing Cheetahs

4.78m/15-8.25

29

Charles Miller

200m

13-14B

Westfield TC

24.05

29

Jalen Royal

400m*

13-14B

Ft Wayne Express

54.23

29

Branda Manzueta

Javelin Throw

15-16G

Notre Dame TC

25.02m/82-1

30

Zachary Freeman

1500m

13-14B

Body In Training

4:42.29

30

Matthew Newell

3000m

11-12B

Columbus Running Club

11:40.27

30

Jamie Zeigler

3000m

13-14G

Ft Wayne Express

12:10.61

30

Jalen Garner

110m Hurdles

15-16B

Trackmyspeed - Indiana

15.87

30

Lauren Klem

Long Jump

8&underG

Unattached

2.66m/8-8.25

31

Christopher Ferrell

100m

15-16B

Ft Wayne Express

11.45

31

Adrianna Boyd

400m

11-12G

Indiana Storm TC

1:05.10

31

Andrew Davis

2000m Steeplechase

17-18B

White River Valley TC

7:31.03

33

Christopher Ferrell

200m

15-16B

Ft Wayne Express

22.99

33

Aaron Bell

Javelin Throw

9-10B

Unattached

22.79m/74-9

34

Tyanza White-Hall

100m

9-10G

Harlem Children's Zone TC

14.60

34

Quinn Heiking

Discus Throw

13-14B

Fishers Fire

28.09m/92-2

34

Sydnee Hill

High Jump

13-14G

Let It Fly Throwing

1.40m/4-7

34

Sierra Newell

Long Jump

8&underG

Columbus Running Club

2.50m/8-2.5

34

Tessa Krempel

Shot Put

17-18G

Unattached

10.77m/35-4

35

Alivia Ash

100m Hurdles

15-16G

Trackmyspeed - Indiana

16.82

35

Mara Krempel

Shot Put

17-18G

Unattached

10.77m/35-4

36

John Chavis

200m

15-16B

Indiana Storm TC

23.06

36

Emonie Miles

400m

11-12G

Indiana Storm TC

1:06.66

36

Matthew Leppert

3000m

11-12B

Northside Saints

12:03.74

36

Skylar Counceller

Shot Put

13-14G

Unattached

9.83m/32-3

37

Elishabeth Cunningham

400m

11-12G

Indiana Storm TC

1:06.88

37

Samuel Bell

80m Hurdles*

11-12B

Unattached

13.99

37

Jarrod Stiver

Long Jump

15-16B

Indiana Storm TC

5.75m/18-10.5

37

Nathaniel Ricci

Shot Put

13-14B

Let It Fly Throwing

10.03m/32-11

38

Quinn Heiking

Shot Put

13-14B

Fishers Fire

9.04m/29-8

38

Sydnee Hill

Triple Jump

13-14G

Let It Fly Throwing

9.38m/30-9.25

39

Jake Owens

200m

17-18B

Trackmyspeed - Indiana

22.41

39

Andre Davis

200m

9-10B

Indiana Storm TC

29.35

39

Elishabeth Cunningham

800m

11-12G

Indiana Storm TC

2:41.39

40

Alison Jones

Shot Put

11-12G

White River Valley TC

7.24m/23-9

42

Jaliaya Mollett

400m

11-12G

Indiana Storm TC

1:08.55

42

Wesley Davis

200m Hurdles

13-14B

Trackmyspeed - Indiana

30.47

43

Tanner Denham

Shot Put

13-14B

White River Valley TC

7.66m/25-1.75

44

Lauren Klem

200m

8&underG

unattached

34.96

45

Adrianna Boyd

800m

11-12G

Indiana Storm TC

2:44.60

46

Christian Goines

110m Hurdles

15-16B

Indy's Racing Cheetahs

18.53

46

Brianna Newell

Long Jump

9-10G

Columbus Running Club

2.84m/9-4

47

Charles Miller

100m

13-14B

Westfield TC

12.05

48

Haley Goines

100m Hurdles

13-14G

Indy's Racing Cheetahs

20.78

49

Emonie Miles

200m

11-12G

Indiana Storm TC

30.07

50

Alyssa Lawson

Shot Put

17-18G

Indiana TC

9.10m/29-10 ¼

Q

Tionna Brown

100m*

11-12G

Unattached

12.58

Q

Semira Killebrew

100m*

13-14G

Indiana Storm TC

12.37

Q

Lynna Irby

100m*

15-16G

Indiana Storm TC

11.85

Q

Lynna Irby

100m*

15-16G

Indiana Storm TC

11.92

Q

Ramiah Elliott

100m*

9-10G

Indiana Storm TC

13.64

Q

Tionna Brown

200m*

11-12G

Unattached

26.14

Q

Tionna Brown

200m*

11-12G

unattached

25.60

Q

Semira Killebrew

200m*

13-14G

Indiana Storm TC

25.64

Q

Lynna Irby

200m*

15-16G

Indiana Storm TC

24.05

Q

Ramiah Elliott

200m*

9-10G

Indiana Storm TC

28.09

Q

Ramiah Elliott

200m*

9-10G

Indiana Storm TC

27.56

Q

Billie Young

400m*

11-12B

Indiana Storm TC

59.33

Q

Otto De St Jeor

400m*

11-12B

Indiana Storm TC

58.31

Q

Charles Miller

400m*

13-14B

Westfield TC

53.48

Q

Maria Anderson

400m*

13-14G

Body In Training

59.78

Q

Ramiah Elliott

400m*

9-10G

Indiana Storm TC

1:04.14

Q

Jalen Royal

800m*

13-14B

Ft Wayne Express

2:06.70

Q

Lindsay Welker

800m*

17-18G

unattached

2:13.62

Q

Skylar Stidam

1500m*

13-14B

Unattached

4:25.22

Q

Jasmine Early

1500m*

13-14G

Ft Wayne Express

4:59.98

Q

Lindsay Welker

1500m*

17-18G

Unattached

4:50.07

Q

Timothy Wilson

110m Hurdles*

17-18B

Trackmyspeed - Indiana

14.44

Q

Haley Goines

200m Hurdles*

13-14G

Indy's Racing Cheetahs

29.74

Q

Kristen LaCosse

400m Hurdles*

15-16B

Trackmyspeed - Indiana

1:04.12

Q

Max Milkey

400m Hurdles*

17-18B

Trackmyspeed - Indiana

54.49

Q = qualified for next round of competition     *qualifying round performance