RESULTS: 2016 West Lafayette Classic

Place

Bib #

First

Team Name

Time

Men Open 4 km

1

1592

Daniel Feltis

Unattached

13:46

2

1627

Scott Williams

Unattached

15:56

3

1626

Dakota Williams

Unattached

16:11

Women Open 4 km

1

1565

Anna Weber

Oiselle

14:32

2

1661

Emma Tillman

Unattached - USATF

26:57

Masters Men 40-44 4 km

1

1642

Aaron Gadberry

Unattached - USATF

16:24

2

1607

Matthew Miller

Unattached

18:50

Masters Men 45-49 km

1

1537

David Buysse

Igloi Track Club

14:38

2

1656

Andy Schloot

Unattached - USATF

21:12

Masters Men 50-54 km

1

1658

Dan Schramm

Unattached - USATF

15:33

2

1664

Jeffrey Williams

Unattached - USATF

16:01

Masters Women 50-54 km

1

1643

Meneses Claudia Garcia

Unattached - USATF

25:01

Masters Men 55-59 km

1

1539

John Stille

Igloi Track Club

17:04

2

1634

Damon Clements

Unattached - USATF

18:57

Masters Men 65-69 km

1

1792

Cutter Charles

Unattached

22:06

Boys 8 & under 2 km

1

1520

Malachi Lesnet

Body in Training Track Club

7:49

2

1527

Justin Reckers

Columbus Running Club

8:39

3

1519

Eli Lesnet

Body in Training Track Club

8:49

4

1677

Townsend Chambers

Unattached

9:14

5

1536

Brycen Kelly

Fort Wayne Express Track Club

9:16

6

1675

Jake Garman

Unattached

9:23

7

1591

Jack Evans

Unattached

10:47

8

1582

Kale Castor

Unattached

11:03

9

1657

Dathan Schramm

Unattached - USATF

11:09

10

1622

Aaron Toms

Unattached

11:10

Girls 8 & under 2 km

1

1545

Addison Carlile

Northside Saints

8:01

2

1644

Gabriela Grande Rosas

Unattached - USATF

8:23

3

1586

Trinity Cody

Unattached

9:00

4

1636

Lyla Conway 

Unattached - USATF

9:36

5

1667

Sylvia Flynn 

Westfield Green Wave

10:03

6

1518

Kenley Johnson 

Body in Training Track Club

10:12

7

1583

Destry Castor 

Unattached

10:49

8

1597

Reagan Hipsher

Unattached

10:50

9

1566

Charlotte Brewer 

South Central Indiana Running Club

11:22

10

1613

Lauren Rickus

Unattached

13:07

11

1614

Maiya Soldati 

Unattached

15:30

12

1625

Izzie Williams

Unattached

15:38

9-10 Boys 3 km

1

1521

Alec Moor

Body in Training Track Club

11:33

2

1540

Caleb Winders

Indiana Track Club

11:37

3

1558

Anthony Rinehart

Northside Saints

12:22

4

1569

Lance Hubbard

South Central Indiana Running Club

12:33

5

1535

Zachary Brown

Fishers Fire

12:39

6

1668

Noah Flynn

Westfield Green Wave

12:50

7

1639

William Fleming

Unattached - USATF

12:52

8

1525

Derek Patchett

Columbus Running Club

12:54

9

1670

Joseph Mohler

Westfield Green Wave

13:02

10

1531

Neal White

Columbus Running Club

13:51

11

1653

Jacob Nelson

Unattached - USATF

13:53

12

1587

Aidan Cole

Unattached

14:00

13

1584

Zane Castor

Unattached

14:02

14

1567

Tristan Dowell

South Central Indiana Running Club

14:38

15

1616

Blake Soldati

Unattached

14:45

16

1594

Benjamin Fredette

Unattached

15:47

17

1612

Paul Rickert

Unattached

16:57

18

1665

Ethan Shook

Unattached-PATC

16:58

19

1615

Isaac Soldati

Unattached

17:26

20

1605

Lincoln Miller

Unattached

17:30

21

1676

Maddox Bremer

Unattached

17:57

9-10 Girls 3 km

1

1534

Kyleigh Wolf

Columbus Running Club

12:56

2

1561

Amelia Voglewede

Northside Saints

13:07

3

1572

Ava Sunbury

South Central Indiana Running Club

13:35

4

1608

Emma Prochno

Unattached

14:56

5

1599

Kailani Ipock

Unattached

15:48

6

1574

Lana Wisler

South Central Indiana Running Club

16:32

11-12 Boys 3 km

1

1546

Connor Carlile

Northside Saints

10:26

2

1637

Will Conway

Unattached - USATF

11:05

3

1655

Mark Rinehart

Unattached - USATF

11:15

4

1562

Patrick Voglewede

Northside Saints

11:26

5

1663

Owen Wanner

Unattached - USATF

11:37

6

1589

Bryce Corbett

Unattached

11:49

7

1617

Bryce Stateler

Unattached

11:51

8

1669

Owen Flynn

Westfield Green Wave

11:53

9

1611

Arun Raman

Unattached

12:03

10

1577

Ashwin Balakrishnan

Unattached

12:11

11

1623

Edward Toms

Unattached

12:16

12

1638

Austin Fiesel

Unattached - USATF

12:26

13

1564

Jack Weber

Northside Saints

12:32

14

1628

Luca Arive

Unattached - USATF

12:34

15

1530

Zachary Wager

Columbus Running Club

12:43

16

1528

Adam Reckers

Columbus Running Club

12:45

17

1610

Michael Proffer

Unattached

12:58

18

1590

Kamron Doan

Unattached

13:12

19

1604

Benjamin Meyer

Unattached

14:14

20

1609

Michael Prochno

Unattached

14:22

11-12 Girls 3 km

1

1549

Bridget Gallagher

Northside Saints

11:17

2

1640

Ashley Flick

Northside Saints

11:28

3

1598

Mary Hodges

Unattached

11:38

4

1648

Jamie Klavon

Unattached - USATF

11:45

5

1660

McKenzie Sturwold

Unattached - USATF

11:55

6

1571

Vivienne Siefker

South Central Indiana Running Club

12:04

7

1659

Alexis Sheets

Unattached - USATF

12:13

8

1630

Nataley Armstrong

Unattached - USATF

12:24

9

1573

Lillian Sunbury

South Central Indiana Running Club

12:39

10

1635

Kate Collins

Unattached - USATF

12:51

11

1633

Georgia Boothe

Unattached - USATF

12:59

12

1556

Grace Olovich

Northside Saints

13:02

13

1554

Brooke Lahee

Northside Saints

13:08

14

1654

Elyse Nelson

Unattached - USATF

13:15

15

1575

Claire Wisler

South Central Indiana Running Club

13:20

16

1568

Kinsley Folsom

South Central Indiana Running Club

13:40

17

1532

Ellen White

Columbus Running Club

14:37

18

1624

Olivia Van Dyke

Unattached

14:41

19

1585

Josie Castor

Unattached

14:54

20

1621

Caitlin Thomasma

Unattached

15:23

13-14 Boys 4 km

1

1547

Jackson Carlile

Northside Saints

13:52

2

1588

Logan Cole

Unattached

14:14

3

1553

Jacob Kodrick

Northside Saints

14:16

4

1522

Carson Heath

Columbus Running Club

14:41

5

1641

Ian Gadberry

Unattached - USATF

14:43

6

1595

William Alex Hamilton

Unattached

14:48

7

1570

Brandon Kleber

South Central Indiana Running Club

14:52

8

1580

Austin Callahan

Unattached

14:59

9

1593

Ben Fencl

Unattached

15:16

10

1555

Drew Miller

Northside Saints

15:20

11

1526

Collin Pruitt

Columbus Running Club

15:22

12

1602

Bradley Lawrence

Unattached

15:29

13

1645

Andre Hazbun

Unattached - USATF

15:38

14

1649

Lance McIntosh

Unattached - USATF

15:40

15

1650

Alec Means

Unattached - USATF

15:49

16

1578

Beni Baributsa

Unattached

15:50

17

1662

Jack Turner

Unattached - USATF

16:00

18

1579

Jack Boyer

Unattached

16:03

19

1541

Tyler Backlund

Northside Saints

16:15

20

1672

Kyle Drinbut

Unattached

16:17

21

1601

Jake LaShure

Unattached

16:22

22

1631

Trevor Armstrong

Unattached - USATF

16:25

23

1629

Ike Arive

Unattached - USATF

16:28

24

1533

Kaden Wise

Columbus Running Club

16:32

25

1544

Ethan Bowers

Northside Saints

16:49

26

1550

Christian Geary

Northside Saints

17:19

27

1576

Griffin Akers

Unattached

17:20

28

1620

James Talavage

Unattached

17:40

29

1606

Aidan Miller

Unattached

18:26

30

1603

Tanner McMain

Unattached

18:51

13-14 Girls 4 km

1

1632

Lilia Bodnar

Unattached - USATF

16:18

2

1651

Karli Miller

Unattached - USATF

16:27

3

1559

Lilian Rose

Northside Saints

16:40

4

1529

Elizabeth Stevens

Columbus Running Club

16:57

5

1557

Beatriz Perez

Northside Saints

17:08

6

1552

Delaney Klee

Northside Saints

17:49

7

1673

Taylor Skalon

Unattached

18:18

8

1548

Andrea Costa

Northside Saints

18:34

15-16 Boys 4 km

1

1666

John Hodges

Unbroken Racing

13:41

2

1551

Stuart Goedde

Northside Saints

14:07

3

1563

Charles Voglewede

Northside Saints

14:21

4

1647

Emiliano Ibarra

Unattached - USATF

14:46

15-16 Girls 4 km

1

1618

Brooke Stateler

Unattached

17:32

2

1543

Anna Bohbrink

Northside Saints

18:02

17-18 Girls 4 km

1

1652

Mackenzie Neher

Unattached - USATF

16:13