USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF National Youth Outdoor Championships
Tuesday, June 26, 2018 - Sunday, July 1, 2018
College at Brockport, SUNY
Brockport, NY





photos         results          meet website

PHOTOS
Boyer_Jordyn-2018 IMG_6014
DSC_0573 IMG_6015
DSC_0609 IMG_6022
DSC_0630 IMG_6024
DSC_0633 Lesnet_Eli
IMG_6013

INDIANA SCOREBOARD    live meet results

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

1

Mikeisha Covington

17-18 girls

100m

unattached

12.26

1

Mikeisha Covington

17-18 girls

200m

unattached

24.66

1

Mikeisha Covington

17-18 girls

400m

unattached

54.77

1

Jacoby Woolever

8u boys

1500m

Fishers Fire

5:57.73

1

Jordyn Boyer

17-18 girls

2000m Steeplechase

Calumet Region Striders

7:25.60

1

Jacoby Woolever

8u boys

Long Jump

Fishers Fire

3.50m

1

Hadley Lucas

11-12 girls

Shot Put

unattached

11.47m

1

Parker Lucas

15-16 boys

Shot Put

unattached

14.15m

1

Vishal Turna

17-18 boys

Shot Put

Let it Fly Throwing

14.8m

1

Eli Lesnet

8u boys

Javelin Throw

Body in Training TC

20.97m

1

Mitchell Conard

17-18 boys

Decathlon

Body in Training TC

5869 pts.

2

Brycen Kelly

9-10 boys

400m

Indiana Blast

1:05.12

2

Jackson Ringwood

15-16 boys

800m

Indiana Blast

1:59.83

2

Eli Lesnet

8u boys

1500m

Body in Training TC

5:59.94

2

Luigi Rivas

15-16 boys

High Jump

Indiana Blast

1.70m

2

Hadley Lucas

11-12 girls

Discus Throw

unattached

23.89m

2

Averi Parker

15-16 girls

Discus Throw

Let it Fly Throwing

37.40m

2

Jacoby Woolever 

8U boys

800m

Fishers Fire

2:49.63

3

Luigi Rivas

15-16 boys

110m hurdles 

Indiana Blast

15.85

3

Bryan Cherry

15-16 boys

2000m Steeplechase

Let it Fly Throwing

6:50:29

3

Samuel Sommers

17-18 boys

Long Jump

unattached

6.08m

3

Averi Parker

15-16 girls

Shot Put

Let it Fly Throwing

11.72m

3

Joseph Stephenson

15-16 boys

Shot Put

Let it Fly Throwing

13.20m

3

Kirsten Hentschel

17-18 girls

Shot Put

Let it Fly Throwing

10.48m

3

Joseph Stephenson

15-16 boys

Discus Throw

Let it Fly Throwing

38.58m

3

Hadley Lucas

11-12 girls

Javelin Throw

unattached

24.85m

3

Anna Clark

15-16 girls

Javelin Throw

Body in Training TC

29.71m

3

Averi Parker

15-16 girls

Hammer Throw

Let it Fly Throwing

41.04m

3

Parker Lucas

15-16 boys

Hammer Throw

unattached

41.75m

4

Jayce Phillips

15-16 boys

200m

Indiana Blast

23.52

4

Jayce Phillips

15-16 boys

400m

Indiana Blast

51.54

4

Ryne Norby

15-16 boys

Long Jump

Fort Wayne Force

6.08m

4

Samuel Clark

11-12 boys

Shot Put

Body in Training TC

8.68m

4

Parker Lucas

15-16 boys

Discus Throw

unattached

38.49m

4

Eli Lesnet

8U boys

800m

Body in Training TC

2:58.62

5

Jayce Phillips

15-16 boys

100m

Indiana Blast

11.76

5

Brycen Kelly

9-10 boys

200m

Indiana Blast

29.89

5

Jason Elmore

15-16 boys

2000m Steeplechase

Body in Training TC

7:02.97

5

Joshua Hinderliter

17-18 boys

2000m Steeplechase

Body in Training TC

7:27.80

5

Ryne Norby

15-16 boys

Triple Jump

Fort Wayne Force

11.82m

5

Paige Perry

13-14 girls

Shot Put

Body in Training TC

10.12m

5

Vishal Turna

17-18 boys

Discus Throw

Let it Fly Throwing

41.00m

5

Isaac Ober

9-10 boys

Javelin Throw

Body in Training TC

27.19m

5

Nealon Jones

15-16 boys

Hammer Throw

Fishers Fire

35.98m

5

Emily Comparini

11-12 girls

Pentathlon

Body in Training TC

1489 pts.

6

Kennedi Sternberg

15-16 girls

100m

Let it Fly Throwing

12.98

6

Malachi Lesnet

9-10 boys

800m

Body in Training TC

2:39.92

6

Malachi Lesnet

9-10 boys

400m

Body in Training TC

1:10.73

6

Alec Moor

11-12 boys

1500m

Body in Training TC

4:59.30

6

Alec Moor

11-12 boys

3000m

Body in Training TC

10:57.06

6

Kennedi Sternberg

15-16 girls

Long Jump

Let it Fly Throwing

4.89m

6

Nealon Jones

15-16 boys

Javelin Throw

Fishers Fire

20.89m

6

Olivia Perry

11-12 girls

Pentathlon

Body in Training TC

1044 pts.

7

Jackson Ringwood

15-16 boys

400m

Indiana Blast

51.91

7

Bryan Cherry

15-16 boys

3000m

Let it Fly Throwing

9:48.79

7

Brayden Sommers

9-10 boys

Long Jump

unattached

3.48m

7

Samuel Clark

11-12 boys

Javelin Throw

Body in Training TC

24.83m

7

Joseph Stephenson

15-16 boys

Hammer Throw

Let it Fly Throwing

34.24m

7

Kirsten Hentschel

17-18 girls

Hammer Throw

Let it Fly Throwing

33.58m

7

Brycen Kelly

9-10 boys

Triathlon

Indiana Blast

483 pts.

8

Luigi Rivas

15-16 boys

200m

Indiana Blast

24.25

8

Devon Paul

17-18 girls

Shot Put

Let it Fly Throwing

8.02m

8

Vishavjeet Turna

13-14 boys

Discus Throw

Let it Fly Throwing

31.58m

8

Devon Paul

17-18 girls

Hammer Throw

Let it Fly Throwing

26.11m

9

Malachi Lesnet

9-10 boys

1500m

Body in Training TC

5:31.20

9

Nealon Jones

15-16 boys

Shot Put

Fishers Fire

8.96m

9

Vishal Turna

17-18 boys

Hammer Throw

Let it Fly Throwing

39.63m

11

Zachary Brown

11-12 boys

3000m

Fishers Fire

11:41.52

12

Kennedi Sternberg

15-16 girls

200m - 1st rd.

Let it Fly Throwing

27.07

12

Brayden Sommers

9-10 boys

800m

unattached

2:48.76

13

Vishavjeet Turna

13-14 boys

Shot Put

Let it Fly Throwing

9.80m

13

Nealon Jones

15-16 boys

Discus Throw

Fishers Fire

24.07m

14

Manroop Turna

13-14 girls

100m Hurdles

Let it Fly Throwing

21.09

15

Spencer Maschino

17-18 boys

800m

unattached

2:12.98

20

Manroop Turna

13-14 girls

200m Hurdles

Let it Fly Throwing

37.33

22

Manroop Turna

13-14 girls

400m

Let it Fly Throwing

1:15.08

35

Manroop Turna

13-14 girls

200m

Let it Fly Throwing

33.35

-

Samuel Sommers

17-18 boys

Triple Jump

unattached

NM

Q

Kennedi Sternberg

15-16 girls

100m - 1st rd.

Let it Fly Throwing

12.99

Q

Jayce Phillips

15-16 boys

100m - 1st rd.

Indiana Blast

11.81

Q

Mikeisha Covington

17-18 girls

100m - 1st rd.

unattached

12.28

Q

Brycen Kelly

9-10 boys

200m - 1st rd.

Indiana Blast

29.70

Q

Jayce Phillips

15-16 boys

200m - 1st rd.

Indiana Blast

23.78

Q

Luigi Rivas

15-16 boys

200m - 1st rd.

Indiana Blast

23.64

Q

Mikeisha Covington

17-18 girls

200m - 1st rd.

unattached

25.35

Q

Brycen Kelly

9-10 boys

400m - 1st rd.

Indiana Blast

1:06.90

Q

Jayce Phillips

15-16 boys

400m - 1st rd.

Indiana Blast

53.64

Q

Jackson Ringwood

15-16 boys

400m - 1st rd.

Indiana Blast

52.14

Q

Mikeisha Covington

17-18 girls

400m - 1st rd.

unattached

56.38

Q

Malachi Lesnet

9-10 boys

400m - 1st rd.

Body in Training TC

1:08.73

Q

Malachi Lesnet

9-10 boys

800m - 1st rd.

Body in Training TC

2:38.42

Q

Jackson Ringwood

15-16 boys

800m - 1st rd.

Indiana Blast

2:01.59

Q

Luigi Rivas

15-16 boys

110m hurdles - 1st rd.

Indiana Blast

15.85