USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF Masters Indoor Championships
Friday, March 16, 2018 - Sunday, March 18, 2018
Wayne K. Curry Prince George's Sports and Learning Complex
Landover, MD




INDIANA RESULTS                                   complete championship results

Place

Name

City, St.

Division

Event

Performance

sorted by place          

1

Matthew McCubbins

South Bend, IN

M45-49

High Jump

1.57m / 5-1¾

1

Danelle Readinger

Terre Haute, IN

W40-44

High Jump

1.45m / 4-9

1

Antonio Palacios

Bloomington, IN

M50-54

Long Jump

6.09m / 19-11¾

1

Chet Clodfelter

Roachdale, IN

M50-54

Pole Vault

4.20m / 13-9½

1

Gary Hunter

Fort Wayne, IN

M60-64

Pole Vault

3.80m / 12-5½

1

Karen Rieger

Indianapolis, IN

W50-54

Pole Vault

1.85m / 6-0¾

1

Brenda Babits

Fort Wayne, IN

W55-59

Pole Vault

2.15m / 7-0½

1

Antonio Palacios

Bloomington, IN

M50-54

Triple Jump

13.24m / 43-5¼

2

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

200m

32.82

2

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

400m

1:16.16

2

Danelle Readinger

Terre Haute, IN

W40-44

60m Hurdles

10.10

2

Danelle Readinger

Terre Haute, IN

W40-44

Pentathlon

2951 pts.

2

Danelle Readinger

Terre Haute, IN

W40-44

Pole Vault

1.40m / 4-7

2

Scott Johnson

Culver, IN

M40-44

Pole Vault

4.15m / 13-7¼

2

Chris Buckler

Connersville, IN

M40-44

Superweight Throw

5.86m / 19-2¾

2

Chris Buckler

Connersville, IN

M40-44

Weight Throw

8.98m / 29-5½

3

Paul Babits

Fort Wayne, IN

M55-59

Pole Vault

3.80m / 12-5½

3

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

60m

9.94

3

Adriene Allen

Indianapolis, IN

W55-59

60m

9.24

4

Chet Clodfelter

Roachdale, IN

M50-54

High Jump

1.56m / 5-1¼

4

Chris Buckler

Connersville, IN

M40-44

Shot Put

10.25m / 33-7½

6

Latashia Key

Indianapolis, IN

W45-49

3000m

12:49.27

6

Mark Jakubowski

Greenwood, IN

M60-64

60m Hurdles

10.76

6

Kevin Bruch

McCordsville, IN

M55-59

High Jump

1.30m / 4-3¼

6

Michael Steinhardt

Indianapolis, IN

M50-54

Pentathlon

2224 pts.

10

Mark Jakubowski

Greenwood, IN

M60-64

Long Jump

3.98m / 12-11½

10

Kevin Bruch

McCordsville, IN

M55-59

Pentathlon

1347 pts.

12

Robin Bailey

Greenwood, IN

M60-64

200m

29.64

16

Robin Bailey

Greenwood, IN

M60-64

60m

8.96

18

Mark Jakubowski

Greenwood, IN

M60-64

60m

9.20

-

Adriene Allen

Indianapolis, IN

W55-59

200m

DQ

Q

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

60m - 1st rd.

9.89

Q

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

200m - 1st rd.

34.19

Q

Adriene Allen

Indianapolis, IN

W55-59

60m - 1st rd.

9.40

Q

Mark Jakubowski

Greenwood, IN

M60-64

60m Hur - 1st rd.

11.25

sorted by athlete last name

3

Adriene Allen

Indianapolis, IN

W55-59

60m

9.24

-

Adriene Allen

Indianapolis, IN

W55-59

200m

DQ

Q

Adriene Allen

Indianapolis, IN

W55-59

60m - 1st rd.

9.40

1

Brenda Babits

Fort Wayne, IN

W55-59

Pole Vault

2.15m / 7-0½

3

Paul Babits

Fort Wayne, IN

M55-59

Pole Vault

3.80m / 12-5½

12

Robin Bailey

Greenwood, IN

M60-64

200m

29.64

16

Robin Bailey

Greenwood, IN

M60-64

60m

8.96

6

Kevin Bruch

McCordsville, IN

M55-59

High Jump

1.30m / 4-3¼

10

Kevin Bruch

McCordsville, IN

M55-59

Pentathlon

1347 pts.

2

Chris Buckler

Connersville, IN

M40-44

Superweight Throw

5.86m / 19-2¾

2

Chris Buckler

Connersville, IN

M40-44

Weight Throw

8.98m / 29-5½

4

Chris Buckler

Connersville, IN

M40-44

Shot Put

10.25m / 33-7½

1

Chet Clodfelter

Roachdale, IN

M50-54

Pole Vault

4.20m / 13-9½

4

Chet Clodfelter

Roachdale, IN

M50-54

High Jump

1.56m / 5-1¼

2

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

200m

32.82

2

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

400m

1:16.16

3

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

60m

9.94

Q

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

60m - 1st rd.

9.89

Q

Leandra Funk

West Lafayette, IN

W60-64

200m - 1st rd.

34.19

1

Gary Hunter

Fort Wayne, IN

M60-64

Pole Vault

3.80m / 12-5½

6

Mark Jakubowski

Greenwood, IN

M60-64

60m Hurdles

10.76

10

Mark Jakubowski

Greenwood, IN

M60-64

Long Jump

3.98m / 12-11½

18

Mark Jakubowski

Greenwood, IN

M60-64

60m

9.20

Q

Mark Jakubowski

Greenwood, IN

M60-64

60m Hur - 1st rd.

11.25

2

Scott Johnson

Culver, IN

M40-44

Pole Vault

4.15m / 13-7¼

6

Latashia Key

Indianapolis, IN

W45-49

3000m

12:49.27

1

Matthew McCubbins

South Bend, IN

M45-49

High Jump

1.57m / 5-1¾

1

Antonio Palacios

Bloomington, IN

M50-54

Long Jump

6.09m / 19-11¾

1

Antonio Palacios

Bloomington, IN

M50-54

Triple Jump

13.24m / 43-5¼

1

Danelle Readinger

Terre Haute, IN

W40-44

High Jump

1.45m / 4-9

2

Danelle Readinger

Terre Haute, IN

W40-44

60m Hurdles

10.10

2

Danelle Readinger

Terre Haute, IN

W40-44

Pentathlon

2951 pts.

2

Danelle Readinger

Terre Haute, IN

W40-44

Pole Vault

1.40m / 4-7

1

Karen Rieger

Indianapolis, IN

W50-54

Pole Vault

1.85m / 6-0¾

6

Michael Steinhardt

Indianapolis, IN

M50-54

Pentathlon

2224 pts.