RESULTS: 2018 Columbus Classic

 

Columbus Classic - Hoosier XC Grand Prix

October 28, 2018 

Ceraland Park, Columbus, IN

62º F windy

 

Open Men - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Nick Blakey

2465

16-Unattached

14:22.5

2

Brad Chaney

2466

16-Unattached

15:08.6

3

Garrett Singer

2500

Unattached

15:26.6

4

Craig Dismore

1957

Columbus Running

15:53.8

5

John Eiler Jr

2467

16-Unattached

22:43.9

 

 

 

 

 

Open Women - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Brieanne Fleming

2403

16-Unattached

19:29.5

 

 

 

 

 

Masters Men 40-44 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Joshua Knight

1944

Columbus Running

14:47.7

 

 

 

 

 

Masters Women 40-44 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Kristina Tabor

2390

16-Unattached

16:35.1

 

 

 

 

 

Masters Men 45-49 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Jim Cole

2060

Southeastern Indiana All-Stars

16:56.2

 

 

 

 

 

Masters Women 45-49 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Kate Lock

2391

16-Unattached

17:54.1

2

Latashia Key

2384

16-Unattached

18:50.5

 

 

 

 

 

Masters Men 50-54 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

James Harris

2439

16-Unattached

16:15.1

2

Ronnie McAllister

2061

Southeastern Indiana All-Stars

16:25.0

3

Andy Schloot

2440

16-Unattached

20:52.7

 

 

 

 

 

Masters Women 50-54 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Cindy Harris

2392

16-Unattached

18:14.0

 

 

 

 

 

Masters Men 55-59 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

John Stille

2443

16-Unattached

17:59.4

2

Mike Mullen

2442

16-Unattached

18:52.2

 

 

 

 

 

Masters Men 60-64 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Bill Doyle

2444

16-Unattached

18:40.8

2

Damon Clements

2445

16-Unattached

19:19.7

 

 

 

 

 

8 & Under Boys - 2 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Eli Lesnet

2453

16-Unattached

7:51:2

2

Evan Ahlbrand

2053

South Central Indiana RC

8:55:7

3

Hunter Cottingham

2446

16-Unattached

8:56:6

4

James Bragg

2036

Unattached

9:06.4

5

Nathan Negrete

2054

South Central Indiana RC

9:20.5

6

Corbin Adair

2455

Unattached

9:29.1

7

Decker Haag

2448

16-Unattached

9:32.9

8

Luca Jamieson

1945

Columbus Running

9:38.1

9

Nolan Mugg

1946

Columbus Running

9:41.6

10

Mosby Jones

2454

Unattached

9:47.5

11

Landon Ferree

2037

Unattached

9:52.2

12

Thaddeus Stidam

2452

16-Unattached

10:03.4

13

Grady Riley

2451

16-Unattached

10:26.2

14

Max  Reinhart

2079

Unattached

10:26.8

15

Graham Pflum

2493

Unattached

10:43.7

16

Robby House

2077

Unattached

11:20.4

17

Owen Hopf

2449

16-Unattached

11:51.9

18

Oliver Calow

2073

Unattached

11:59.1

19

Michael Wilson

2495

Unattached

12:04.8

20

Daxton Wolf

1947

Columbus Running

12:18.0

21

Alex Foster

1979

Greenfield Track Club

12:34.5

22

Alex Swanson

2494

Unattached

13:00.2

 

 

 

 

 

8 & Under Girls - 2 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Temperance Stidam

2397

16-Unattached

9:30.1

2

Kindley Gridley

2393

16-Unattached

9:38.9

3

Chloe Jablonski

2047

South Central Indiana RC

9:42.0

4

Nora Naas

1830

Unattached

9:45.3

5

Lydia Hawkins

2395

16-Unattached

9:50.8

6

Rebecca Johnson

2019

Unattached

9:55.2

7

Kinley Puckett

2479

Unattached

10:04.9

8

Tamyia Belk

2476

Unattached

10:06.0

9

Marleigh Mollo

1898

Columbus Running

10:24.4

10

Renata Lopez

1897

Columbus Running

10:30.5

11

Brylee Bateman

2475

Unattached

10:41.2

12

Kai Calas

1896

Columbus Running

10:47.7

13

Cecelia Johnson

2018

Unattached

10:50.2

14

Brinley Sinclair

2048

South Central Indiana RC

10:59.1

15

Olivia Hopf

2396

16-Unattached

11:25.2

16

Ayla Hawkins

2394

16-Unattached

11:59.4

17

Serenity Lau

2065

Unattached

12:25.8

18

Adyson Campbell

1972

Greenfield Track Club

12:30.0

19

Abigail Slaubaugh

2480

Unattached

12:54.2

20

Hattie Humerickhouse

2477

Unattached

14:09.1

21

Elin Wade

2481

Unattached

14:37.4

 

 

 

 

 

9-10 Boys - 3 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Malachi Lesnet

2464

16-Unattached

11:32.2

2

Joseph Hawkins

1951

Columbus Running

12:07.9

3

Jacob Mitchell

2460

16-Unattached

12:32.6

4

Caleb Jablonski

2057

South Central Indiana RC

12:34.3

5

Cole Eckstein

1870

Unattached

12:47.3

6

Jake Gentry

2462

16-Unattached

12:56.5

7

Braxton Sinclair

2058

South Central Indiana RC

13:01.1

8

Braxton Mayfield

2497

Unattached

13:09.4

9

Lance Caudill

2056

South Central Indiana RC

13:13.6

10

Justin Reckers

1954

Columbus Running

13:16.2

11

Lukas Dahlstrom

2463

16-Unattached

13:19.3

12

Hayden Miller

2459

16-Unattached

13:19.9

13

Cohen Briles

2496

Unattached

13:22.4

14

Jacob Caudill

2055

South Central Indiana RC

13:46.5

15

Eli Owen

1953

Columbus Running

13:51.1

16

Kameron Reed

2498

Unattached

13:55.6

17

Waylon Gourley

1950

Columbus Running

14:02.2

18

Liam Rutledge

1955

Columbus Running

14:13.9

19

Anderson Slocum

2005

Unattached

14:27.0

20

Nathan Cumberledge

1949

Columbus Running

14:36.9

21

Logan Hash

2004

Northside Saints

14:39.4

22

Jude May

2074

Unattached

14:52.3

23

Preston McNeely

1952

Columbus Running

15:12.7

24

Evan Pangburn

1981

Greenfield Track Club

15:20.2

25

Ethan Johnson

2039

Unattached

15:23.4

26

Lucas Burge

1948

Columbus Running

15:28.2

27

Rylan Adair

2059

Unattached

15:33.3

28

Reuben May

2075

Unattached

15:51.5

29

Colton Miller

1980

Greenfield Track Club

15:58.1

30

Cruz Anderson

2456

16-Unattached

16:03.0

31

Braylon Mumaugh

1983

Greenfield Track Club

16:03.3

32

Gavin Goins

1871

Unattached

16:26.8

33

Denton Sluder

1956

Columbus Running

17:05.8

34

Nolan Greulich

1982

Greenfield Track Club

19:06.9

35

Luke Bettler

2038

Unattached

19:16.5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9-10 Girls - 3 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Addison Carlile

1989

Northside Saints

11:43.7

2

Clover Shackelford

1991

Northside Saints

13:16.8

3

Gabrielle Spurgeon

1907

Columbus Running

13:21.0

4

Sadie Foley

1835

Unattached

13:23.7

5

Emerson Slocum

1992

Unattached

13:28.6

6

Trinity Cody

2049

South Central Indiana RC

13:32.9

7

Gabriela Grande Rosas

2401

16-Unattached

13:33.2

8

Lyla Conway

2482

Unattached

13:34.7

9

Alexis Stuckwisch

2050

South Central Indiana RC

13:39.1

10

Hailey Browning

2022

Unattached

14:01.4

11

Kodi Smith

1906

Columbus Running

14:02.9

12

Sadie Hiatt

1902

Columbus Running

14:22.5

13

Kelly Beavers

2398

16-Unattached

14:24.3

14

Jordyn Nicols

1904

Columbus Running

14:25.4

15

Jenna Jordan

1838

Unattached

14:34.0

16

Hanna Schaller

1831

Carmel Distance Project

14:42.1

17

Charly Eddins

1901

Columbus Running

14:43.6

18

Gabrielle Cornn

2483

Unattached

14:49.0

19

Piper Silbaugh

1905

Columbus Running

14:52.8

20

Lyndsey Greenawalt

2484

Unattached

14:56.0

21

Emma Gillette

2025

Unattached

14:57.3

22

Liz Applewhite

2020

Unattached

15:02.7

23

Annabelle Calow

2067

Unattached

15:06.2

24

Maija Gilhooly

1836

Unattached

15:13.1

25

Myleigh Perry

2399

16-Unattached

15:22.9

26

Annabella Lau

2068

Unattached

15:41.7

27

Amelia Dykes

2024

Unattached

15:44.9

28

Juniper Shackelford

1990

Northside Saints

15:45.1

29

Kaari Tabor

2402

16-Unattached

15:45.5

30

Cheyenne Riley

2400

16-Unattached

16:08.4

31

Abigayle Graf

2026

Unattached

16:13.3

32

Gabriella Griffin

1837

Unattached

16:23.6

33

Adira Sluder

1900

Columbus Running

16:31.9

34

Lilly Archer

2021

Unattached

16:37.7

35

Lydia Crist

1834

Unattached

17:07.0

36

Natalie Creagh

2023

Unattached

17:52.7

37

Luci Bowling

2066

Unattached

19:37.8

38

Fernanda Lopez

1899

Columbus Running

19:43.4

 

 

 

 

 

11-12 Boys - 3 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Abdu Hardin

2407

16-Unattached

10:36.4

2

Griffin Slocum

1994

Unattached

10:54.8

3

William Gilhooly IV

1842

Carmel Distance Project

11:12.2

4

Caleb Winders

2411

16-Unattached

11:30.1

5

Zachary LaBoyteaux

1844

Carmel Distance Project

11:31.6

6

Henry Fleetwood

1913

Columbus Running

11:33.8

7

Zachary Brown

2412

16-Unattached

11:42.7

8

Jack Capes

1841

Carmel Distance Project

11:48.0

9

Lucas Mallon

1845

Carmel Distance Project

11:48.7

10

Ian Scholl

1921

Columbus Running

11:51.4

11

Tate Hickman

2408

16-Unattached

11:53.0

12

Hudson Barry

1839

Carmel Distance Project

11:59.2

13

Jacob Hawkins

1914

Columbus Running

12:03.1

14

Quinn Braun

1993

Northside Saints

12:04.8

15

Carter Buhr

1840

Carmel Distance Project

12:20.6

16

Steven Gray

2030

Unattached

12:23.1

17

Brodie Terkhorn

2032

Unattached

12:23.4

18

Micah Jablonski

2052

South Central Indiana RC

12:24.8

19

Jacob Shackleford

2410

16-Unattached

12:25.2

20

Carter Lord

2409

16-Unattached

12:25.5

21

Case Smith

1922

Columbus Running

12:28.3

22

Nathan Thomas

2413

Northside Saints

12:31.6

23

Evan Bense

1909

Columbus Running

12:38.1

24

Adrien Cadio

1848

Unattached

12:38.6

25

Grady Field

2405

16-Unattached

12:42.6

26

Eli Burrell

2485

Unattached

12:44.0

27

Greyson Farmer

2404

16-Unattached

12:55.4

28

Abraham Means

1968

Danville Indiana Dist. Proj.

12:56.3

29

William Fleming

2406

16-Unattached

13:07.4

30

Wade Mathena

1918

Columbus Running

13:09.6

31

Leyton Proctor

2031

Unattached

13:15.6

32

Rylan Hottell

1916

Columbus Running

13:22.2

33

Christopher Ross

1975

Greenfield Track Club

13:27.2

34

Neal White

1923

Columbus Running

13:30.5

35

Derek Patchett

1919

Columbus Running

13:32.8

36

Solomon Livingston

2070

Unattached

13:43.4

37

Toby Bowling

2069

Unattached

13:43.8

38

Jake Richardson

2486

Unattached

13:59.7

39

Will Hiatt

1915

Columbus Running

14:05.9

40

Noah Swallow

1854

Unattached

14:09.6

41

Jonathan Klaus

1917

Columbus Running

14:17.7

42

Matthew Burge

1912

Columbus Running

14:29.9

43

Jeremiah Myers

2080

Unattached

14:35.9

44

Garrett Lofton

2071

Unattached

15:00.2

45

Elijah Clore

1908

Columbus Running

15:08.8

46

Curtis Sanders

2072

Unattached

15:09.4

47

Aidan Brown

1911

Columbus Running

15:14.5

48

Lucas Jablonski

2051

South Central Indiana RC

15:29.4

49

Jake Brown

2028

Unattached

15:35.8

50

Rogelio Reyes

1920

Columbus Running

15:46.5

51

Drew Kim

1843

Carmel Distance Project

16:00.2

52

Alex Bloom

1910

Columbus Running

16:10.5

53

Kasen Jarnecke

1974

Greenfield Track Club

16:29.1

 

 

 

 

 

11-12 Girls - 3 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Rachel Flick

2385

Northside Saints

12:01.7

2

Abby Moyers

1810

Unattached

12:11.8

3

Kara Wenzler

1815

Unattached

12:15.0

4

Mattie Whitworth

2010

Unattached

12:30.2

5

Cheyenne Campbell

2041

South Central Indiana RC

12:31.2

6

Miley Wilcox

2011

Unattached

12:33.1

7

Kyleigh Wolf

1880

Columbus Running

12:34.4

8

Makenzie Kolvoord

2382

16-Unattached

12:37.8

9

Sophia Corey

1801

Carmel Distance Project

12:45.3

10

Gracie Adams

2040

South Central Indiana RC

12:51.2

11

Victoria Gauck

1874

Columbus Running

12:52.4

12

Page Mora

2042

South Central Indiana RC

12:53.9

13

Ava Sunbury

2043

South Central Indiana RC

12:59.1

14

Hallie Mimbela

1958

Center Grove TXC Club

13:02.6

15

Claudia Pearce

2008

Unattached

13:04.3

16

Sierra Newell

1877

Columbus Running

13:28.4

17

Sylvia Sasse

1878

Columbus Running

13:42.5

18

Rachel Wilcox

2012

Unattached

13:49.5

19

Elise Pierle

1811

Unattached

13:58.0

20

Kylee Nichols

1804

Carmel Distance Project

14:07.4

21

Maggie Meyer

1809

Unattached

14:07.8

22

Kennedy Coleman

2469

Unattached-non

14:19.9

23

Samantha Ravensberg

1805

Carmel Distance Project

14:32.9

24

Charlotte Latham

2470

Unattached-non

14:48.3

25

Aleksa Aiello

1806

Unattached

15:02.4

26

Holly Trotter

2471

Unattached

15:03.2

27

Alexandria Wren

2076

Unattached

15:06.5

28

Lilly VanNess

1879

Columbus Running

15:07.1

29

Keena Barker

2472

Unattached

15:22.0

30

Linda Knight

1876

Columbus Running

15:44.3

31

Mallory Kaiser

1875

Columbus Running

15:44.6

32

Selome Degaulle

1873

Columbus Running

16:16.0

33

Georgia Kraabel

1808

Unattached

16:25.5

34

Alice Bowling

2062

Unattached

18:18.4

35

Megan Cumberledge

1872

Columbus Running

19:23:0

 

 

 

 

 

13-14 Boys - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Kole Mathison

1860

Carmel Distance Project

13:19.5

2

Raef Sauer

1963

Center Grove TXC Club

13:22.7

3

Ty Garrett

1961

Center Grove TXC Club

13:32.9

4

Drew Costelow

1960

Center Grove TXC Club

13:49.7

5

Quavion Galbreath

2418

16-Unattached

13:53.2

6

Connor Carlile

1999

Northside Saints

14:12.0

7

Chase Cates

2415

16-Unattached

14:23.3

8

Ezra Burrell

1855

Carmel Distance Project

14:24.1

9

Chase Austin

1926

Columbus Running

14:28.6

10

Charlie Leedke

1859

Carmel Distance Project

14:34.7

11

Ben Grissom

2078

Northside Saints

14:35.0

12

Ryan Rheam

2426

16-Unattached

14:37.9

13

Parker Mimbela

1962

Center Grove TXC Club

14:40.4

14

Matthew Helton

2419

16-Unattached

14:40.7

15

Thomas Biltimier

1863

Unattached

14:46.4

16

Ryle Worland

2427

16-Unattached

14:47.1

17

Clayton Guthrie

1930

Columbus Running

14:51.1

18

Benjamin Kelly

2034

Unattached

14:55.3

19

Ethan Hines

1858

Carmel Distance Project

14:58.4

20

Will Conway

2468

Unattached

14:58.9

21

Carter Miller

2423

16-Unattached

15:06.4

22

Maximilian Bourgeois

1998

Northside Saints

15:10.3

23

Jack Weber

1997

Northside Saints

15:17.1

24

Neil Fairman

2490

Unattached

15:21.1

25

Matteo Rosio

1867

Unattached

15:22.2

26

Sam Hobbeheydar

1931

Columbus Running

15:31.9

27

Foster Wilson

1869

Unattached

15:38.5

28

Zachary Wager

1941

Columbus Running

15:45.6

29

Aaron Lord

2421

16-Unattached

15:46.3

30

Logan Combs

1959

Center Grove TXC Club

15:48.1

31

Cord Smith

1938

Columbus Running

15:50.4

32

Tristan Henry

2428

16-Unattached

16:03.6

33

Zach Struve

1861

Carmel Distance Project

16:06.5

34

Charlie Stuelpe

1868

Unattached

16:08.2

35

Kellen Hottell

1932

Columbus Running

16:12.4

36

Kyle Clark

2489

Unattached

16:18.1

37

Wyatt Miller

2424

16-Unattached

16:24.1

38

Alexander Jones

2420

16-Unattached

16:28.3

39

Aidan Lord

2422

16-Unattached

16:38.4

40

Hayden Nagel

1866

Unattached

16:41.3

41

Preston Bolser

2414

16-Unattached

16:41.9

42

Rafe Silbaugh

1937

Columbus Running

16:44.7

43

Austin Fitzgerald

2417

16-Unattached

16:52.6

44

Yoshito Endo

1857

Carmel Distance Project

16:57.6

45

Conner Austerman

2487

Unattached

17:02.9

46

Zachary Guisinger

2000

Northside Saints

17:05.2

47

Matthew Chaney

2416

16-Unattached

17:13.2

48

Charles Smith

1925

Columbus Running

17:26.3

49

Corbin Brahaum

1928

Columbus Running

17:32.2

50

Jack Gillihan

1865

Unattached

17:40.3

51

Chase Niese

1924

Columbus Running

18:00.2

52

Gavin Newton

2425

16-Unattached

18:00.9

53

Ethan Richards

2035

Unattached

18:08.7

54

Paul Bontrager

2488

Unattached

18:14.4

55

Clayton Austin

1927

Columbus Running

18:22.0

56

Andrew Cebalo

1856

Carmel Distance Project

18:45.5

57

Cole Ehara

1929

Columbus Running

20:05.7

58

Thomas Ryba

1978

Greenfield Track Club

20:48.2

59

Jackson Bettler

2033

Unattached

21:13.1

60

Elliot Ryba

1977

Greenfield Track Club

21:31.1

61

Dylan Taylor

1940

Columbus Running

21:58.2

62

Trent Amos

1976

Greenfield Track Club

22:32.2

 

 

 

 

 

13-14 Girls - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Bridget Gallagher

1986

Northside Saints

15:15.3

2

Cara Naas

1829

Unattached

15:19.9

3

Lily Cridge

1985

Northside Saints

15:42.3

4

Brianna Newell

1890

Columbus Running

15:47.6

5

Kinsley Folsom

2044

South Central Indiana RC

16:06.9

6

Lauren Guiley

1984

Northside Saints

16:08.8

7

Brooke Lahee

1987

Northside Saints

16:12.1

8

Jasmine Klopstad

1817

Carmel Distance Project

16:18.4

9

Shelby Bolser

2387

16-Unattached

16:43.9

10

Hadley Gradolf

1884

Columbus Running

16:47.9

11

Jessica Meza

1888

Columbus Running

17:00.8

12

Bailey Puckett

2389

16-Unattached

17:08.1

13

Vivienne Siefker

2045

South Central Indiana RC

17:09.7

14

Ellen White

1895

Columbus Running

17:18.7

15

Christina McCollum

1828

Unattached

17:31.5

16

Chloe Krueger

1886

Columbus Running

17:46.4

17

McKenzie Henry

1825

Unattached

17:56.0

18

Sydney Morlok

1889

Columbus Running

18:03.2

19

Chloe DelCarlo

1823

Unattached

18:20.4

20

Kaitlin Langland

1818

Carmel Distance Project

18:27.2

21

Maci Hoskins

2014

Unattached

18:37.9

22

Meagan Lenfert

2015

Unattached

18:43.5

23

Sara McGraw

2388

16-Unattached

18:54.0

24

Kyndall Osborne

1820

Carmel Distance Project

19:14.6

25

Avery Proctor

2016

Unattached

19:20.5

26

Amna Mallick

1819

Carmel Distance Project

19:25.0

27

Tara Chisman

2013

Unattached

19:26.0

28

Layne Hoeflinger

1885

Columbus Running

19:30.3

29

Kayleigh Austin

1881

Columbus Running

19:31.2

30

Micah Rutledge

1892

Columbus Running

20:44.0

31

Nyah Lam

1827

Unattached

21:05.4

32

Alaina Scholl

1893

Columbus Running

23:57.0

33

Haley Potter

1891

Columbus Running

24:41.6

34

Kathryn Hague

1824

Unattached

24:44.7

 

 

 

 

 

15-16 Boys - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Archit Malik

1964

Center Grove TXC Club

13:33.9

2

Alec Means

1969

Danville Indiana Dist. Proj.

14:10.8

3

Ian Gadberry

2435

Unattached

14:20.2

4

John Galt

1965

Center Grove TXC Club

14:26.7

5

Adam Arndt

2430

16-Unattached

14:31.0

6

Blake Smith

2433

16-Unattached

15:03.9

7

Aiden Byers

2431

16-Unattached

15:21.7

8

Jalen Stephens

2434

16-Unattached

15:56.8

9

Sean Brown

2492

Unattached

16:22.1

10

Aaron Toland

1966

Center Grove TXC Club

16:49.6

 

 

 

 

 

15-16 Girls - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Beatriz Perez

1988

Unattached

17:55.1

2

Katelyn Grady

2017

Unattached

19:20.5

3

Taylor Amos

1971

Greenfield Track Club

23:26.5

 

 

 

 

 

17-18 Boys - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Mason Turner

2438

16-Unattached

14:26.4

2

Zane Kear

2436

16-Unattached

14:56.0

3

Bradley McManus

2437

16-Unattached

15:01.3

 

 

 

 

 

17-18 Girls - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Brett Kleber

2046

South Central Indiana RC

18:26.9