RESULTS: 2018 Lowell Classic

 

Lowell Classic - Hoosier XC Grand Prix

October 14, 2018 

Lowell High School, Lowell, IN

55º F

 

Open Men - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Steven Bugarin

424

Unattached

14:22

2

Andrew Higy

423

Unattached

16:51

 

 

 

 

 

Open Women - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Sally Spedes

431

Unattached

18:02

2

Deanna Grimes

429

Unattached

20:38

3

Katie Spoor

420

Unattached

23:31

3

Erin Higy

430

Unattached

36:02

4

Mikiela Cobb

428

Unattached

36:05

 

 

 

 

 

Masters Men 40-44 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Shathishkumar Rangaswamy

434

Unattached

17:25

2

Scott Iurillo

433

Unattached

18:48

 

 

 

 

 

Masters Women 40-44 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Heather Hobson

435

Unattached

24:33

2

Subhashini Sankaran

436

Unattached

36:22

 

 

 

 

 

Masters Men 45-49 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Douglas Mccarty

441

Unattached

19:24

2

Mark Connors

440

Unattached

21:05

3

Edward Caccavale

439

Unattached

25:57

4

Jason Petre

442

Unattached

26:18

 

 

 

 

 

Masters Women 45-49 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Karen Spoor

446

Unattached

19:12

2

Debbie Rodriguez

445

Unattached

34:31

3

Lisa Caccavale

443

Unattached

40:26

DNS

Jen Guhl

444

Unattached

-

 

 

 

 

 

Masters Women 50-54 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Barb Hamner

448

Unattached

25:42

2

Beth Boyer

449

Calumet Region Striders

27:31

 

 

 

 

 

Masters Men 55-59 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Craig Miller

454

16-Unattached

18:11

2

Mark Robinson

452

Unattached

28:58

3

Manuel Rodriguez III

453

Unattached

34:31

 

 

 

 

 

Masters Women 55-59 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Sandra Rodriguez

455

Unattached

26:00

 

 

 

 

 

Masters Men 60-64 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Rick Fenno

458

Unattached

15:42

2

Damon Clements

460

16-Unattached

19:17

3

Charlie White

459

Unattached

19:40

4

Mike Girochowsk

465

Unattached

22:07

 

 

 

 

 

Masters Women 60-64 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Elaine Hendricks

462

Unattached

19:48

2

Cecilia Bernal

461

Unattached

23:34

3

Kathleen Kolodziej

463

Unattached

24:09

4

Denise Sawyer

464

Unattached

41:39

 

 

 

 

 

Masters Women 65-69 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Janet Rotz

466

Unattached

28:58:00

2

Ulrike Zambori

467

 

41:27:00

 

 

 

 

 

Masters Men 70-44 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Steve Kearney

469

Unattached

22:31

2

Dennis Rotz

471

Unattached

27:58

3

David Ralston

470

Unattached

34:30

 

 

 

 

 

Masters Women 70-44 - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Jean Jannasch

472

Unattached

22:13

 

 

 

 

 

8 & Under Boys - 2 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Jacek Yeager

349

Unattached

9:05

2

Beau Bliss

354

16-Unattached

10:22

3

Jacob Meadows

347

Unattached

10:23

4

Lucas Petre

348

Unattached

15:43

 

 

 

 

 

8 & Under Girls - 2 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Beatrix Kostikov

353

Unattached

9:50

2

Hadley Korniak

352

Unattached

11:53

3

Anna Iurillo

351

Unattached

15:59

1 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Lilith Dageforde

350

Unattached

9:47

 

 

 

 

 

9-10 Boys - 3 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Luke Holok

362

Unattached

13:03

2

Jacob Fagen

360

Unattached

14:37

3

Max Fagen

361

Unattached

15:21

 

 

 

 

 

9-10 Girls - 3 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Everly Pycraft

365

Unattached

14:37

2

Elora Bliss

363

16-Unattached

14:55

3

Kenley Johnson

366

16-Unattached

15:21

DNS

Miah Galambos

364

Unattached

-

 

 

 

 

 

11-12 Boys - 3 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Zane Biernat

371

Unattached

13:43

2

Aidan Gobbias

382

Unattached

14:09

3

Elijah Armold

370

Unattached

14:21

4

Zane Nelson

372

Unattached

15:13

 

 

 

 

 

11-12 Girls - 3 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Elliza Pycraft

376

Unattached

12:14

2

Ava Barten

380

16-Unattached

12:37

3

Annalise Yeager

379

Unattached

12:41

4

Audrey Korniak

375

Unattached

12:52

5

Jesilyn Fleming

374

Unattached

12:56

6

Audrey Dillabaugh

373

Unattached

13:22

7

Payton Boyer

381

Calumet Region Striders

13:48

8

Riley Rentschler

378

Unattached

13:54

9

Emma Rentschler

377

Unattached

14:17

10

Mary Ella Cespedesyl

367

Unattached

14:52

 

 

 

 

 

13-14 Boys - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Riley Clark

400

Unattached

15:43

2

Jimmy Dillabaugh

401

Unattached

16:09

3

Nolan Potts

404

Unattached

16:58

4

Daniel Marlow

403

Unattached

20:18

DNS

Luke Housman

402

Unattached

-

 

 

 

 

 

13-14 Girls - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1

Cheyanne Stock

412

Unattached

16:53

2

Reilly Boyer

413

Calumet Region Striders

16:59

3

Rheannon Pinkerman

410

Unattached

17:05

4

Solcy Sanchez

411

Unattached

19:35

 

 

 

 

 

15-18 Boys - 4 km

Place

Name

Bib #

Team

Time

1st

Alexander Glass

418

Unattached

18:41

DNS

Cameron Costa

417

Unattached

-

DNS

Hayden Podlin

419

16-Unattached

-


USATF.tv
NationWide