Fast Cow Invitational - 6/26/2014                       
                           Indiana USATF Assocation                            
                         IUPUI - Indianapolis, Indiana                         
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash T37
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Day, Anna                W20 United State             20.30  -1.3 
 
Women 100 Meter Dash T33/T34/T53 T53
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cockroft, Hannah         W21 Great Britai             17.84   0.5 
  2 Halko, Alexa             W13 United State             19.95   0.5 
  3 Moore, Jill              W21 United State             20.05   0.5 
  4 Rogers, Jessica          W17 Unattached               20.23   0.5 
  5 Morgan, Kerry            W40 United State             20.82   0.5 
  6 Krytzer, Chelsea         W23 Unattached               21.23   0.5 
  7 Dewald, Carleigh         W21 Unattached               23.53   0.5 
  8 Messer, Kristen          W27 United State             24.76   0.5 
 
Women 200 Meter Dash T53
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Krytzer, Chelsea         W23 Unattached               37.35   1.0 
  2 Rogers, Jessica          W17 Unattached               37.85   1.0 
 
Women 400 Meter Dash T34/T52/T53 T53
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McClammer, Chelsea       W20 Unattached               58.49  
  2 Cockroft, Hannah         W21 Great Britai           1:01.59  
  3 Moore, Jill              W21 United State           1:04.25  
  4 Halko, Alexa             W13 United State           1:06.48  
  5 Morgan, Kerry            W40 United State           1:11.46  
  6 Rogers, Jessica          W17 Unattached             1:14.40  
  7 Dewald, Carleigh         W21 Unattached             1:26.21  
  8 Messer, Kristen          W27 United State           1:26.49  
 
Women 800 Meter Run T53
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McClammer, Chelsea       W20 Unattached             1:57.14   1 
  2 Reilly, Shirley          W29 United State           1:57.24   1 
  3 McGrory, Amanda          W28 United State           1:58.04   1 
  4 Cockroft, Hannah         W21 Great Britai           2:03.80   1 
  5 Moore, Jill              W21 United State           2:04.43   1 
  6 Halko, Alexa             W13 United State           2:13.83   1 
  7 Rogers, Jessica          W17 Unattached             2:32.95   1 
  8 Rausin, Arielle          W20 Unattached             2:34.26   2 
  9 Dewald, Carleigh         W21 Unattached             2:51.38   1 
 
Women 100 Meter Dash T54
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McFadden, Tatyana        W25 United State             16.72  -1.3 
  2 McFadden, Hannah         W18 United State             17.95  -1.3 
  3 Oliver, Georgina         W21 Great Britai             18.10  -1.3 
  4 LeFevour, Kelsey         W24 United State             18.15  -1.3 
  5 Madsen, Cheri            W37 United State             18.41  -1.3 
  6 Gerhard, Katrina         W17 Unattached               20.39  -1.3 
  7 Watson, Melanie          W19 United State             21.03  -1.3 
 
Women 200 Meter Dash T54
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McFadden, Tatyana        W25 United State             28.83  -0.4 
  2 McFadden, Hannah         W18 United State             30.20  -0.4 
  3 Madsen, Cheri            W37 United State             30.63  -0.4 
  4 Oliver, Georgina         W21 Great Britai             31.30  -0.4 
  5 LeFevour, Kelsey         W24 United State             31.51  -0.4 
  6 Gerhard, Katrina         W17 Unattached               35.23  -0.4 
  7 Watson, Melanie          W19 United State             35.90  -0.4 
  8 Rausin, Arielle          W20 Unattached               41.51  -0.4 
 
Women 400 Meter Dash T54
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McFadden, Tatyana        W25 United State             54.11   2 
  2 Schar, Manuela           W29 Switzerland              55.74   2 
  3 McFadden, Hannah         W18 United State             57.51   2 
  4 Madsen, Cheri            W37 United State             58.22   2 
  5 Scaroni, Susannah        W23 United State             58.95   1 
  6 LeFevour, Kelsey         W24 United State             59.74   1 
  7 Oliver, Georgina         W21 Great Britai           1:00.90   2 
  8 Woods, Shelly            W28 Great Britai           1:01.12   2 
  9 Gerhard, Katrina         W17 Unattached             1:05.58   1 
 10 Watson, Melanie          W19 United State           1:08.30   1 
 11 Krytzer, Chelsea         W23 Unattached             1:10.95   1 
 12 Rausin, Arielle          W20 Unattached             1:17.02   1 
 
Women 800 Meter Run T54
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McFadden, Tatyana        W25 United State           1:47.61   2 
  2 Schar, Manuela           W29 Switzerland            1:49.83   2 
  3 Scaroni, Susannah        W23 United State           1:51.94   2 
  4 Jones, Jade              W18 Great Britai           1:52.07   2 
  5 McFadden, Hannah         W18 United State           1:55.97   2 
  6 LeFevour, Kelsey         W24 United State           2:01.82   2 
 
Women 1500 Meter Run T54
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McFadden, Tatyana        W25 United State           3:27.14  
  2 McGrory, Amanda          W28 United State           3:27.57  
  3 Schar, Manuela           W29 Switzerland            3:27.75  
  4 McClammer, Chelsea       W20 Unattached             3:27.85  
  5 Woods, Shelly            W28 Great Britai           3:28.64  
  6 Scaroni, Susannah        W23 United State           3:28.68  
  7 Reilly, Shirley          W29 United State           3:28.72  
  8 Jones, Jade              W18 Great Britai           3:29.45  
  9 Moore, Jill              W21 United State           3:53.37  
 10 Gerhard, Katrina         W17 Unattached             4:11.16  
 11 Krytzer, Chelsea         W23 Unattached             4:30.50  
 12 Rausin, Arielle          W20 Unattached             4:41.64  
 
Women 5000 Meter Run T53/T54 T54
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McFadden, Tatyana        W25 United State          11:23.88  
  2 McClammer, Chelsea       W20 Unattached            11:24.60  
  3 McGrory, Amanda          W28 United State          11:24.96  
  4 Scaroni, Susannah        W23 United State          11:25.05  
  5 Jones, Jade              W18 Great Britai          11:25.55  
  6 Woods, Shelly            W28 Great Britai          11:25.57  
  7 Reilly, Shirley          W29 United State          11:59.24  
 
Men 100 Meter Dash T33/T34/T52 T52
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Martin, Raymond          M20 United State             18.21   0.3 
  2 Iannotta, Gianfranco     M20 United State             18.54   0.3 
  3 Towers, Isaac            M16 Great Britai             18.93   0.3 
  4 Toyoji, Steven           M28 United State             20.31   0.3 
  5 McCoy, Nicholas          M30 United State             20.88   0.3 
  6 Roberts, John            M30 United State             21.54   0.3 
  7 Koziel, Stephen          M17 United State             21.79   0.3 
 
Men 400 Meter Dash T34/T52 T52
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pruitt, Troy             M19 United State             55.69  
  2 Martin, Raymond          M20 United State             56.89  
  3 Towers, Isaac            M16 Great Britai             56.99  
  4 Iannotta, Gianfranco     M20 United State           1:03.18  
  5 Toyoji, Steven           M28 United State           1:04.13  
  6 McCoy, Nicholas          M30 United State           1:11.24  
 
Men 800 Meter Run T52
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Towers, Isaac            M16 Great Britai           1:52.10  
  2 Pruitt, Troy             M19 United State           1:52.30  
  3 Martin, Raymond          M20 United State           1:55.70  
  4 Toyoji, Steven           M28 United State           2:05.20  
  5 Iannotta, Gianfranco     M20 United State           2:12.20  
  6 Koziel, Stephen          M17 United State           2:27.80  
 
Men 1500 Meter Run T52
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Martin, Raymond          M20 United State           3:34.40  
  2 Toyoji, Steven           M28 United State           3:50.39  
  3 McCoy, Nicholas          M30 United State           4:39.33  
 
Men 100 Meter Dash T53
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Siemann, Brian           M24 United State             16.22   0.3 
  2 Abbott, Zachary          M23 Unattached               16.94   0.3 
  3 Followay, Casey          M17 Unattached               17.02   0.3 
  4 Binning, Stephen         M19 United State             18.12   0.3 
  5 Cuevas, Jim              M23 Unattached               18.69   0.3 
 
Men 200 Meter Dash T53
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Followay, Casey          M17 Unattached               29.19  -0.4 
  2 Abbott, Zachary          M23 Unattached               30.42  -0.4 
  3 Cuevas, Jim              M23 Unattached               31.14  -0.4 
  4 Iannotta, Gianfranco     M20 United State             32.00  -0.4 
  5 Toyoji, Steven           M28 United State             34.55  -0.4 
 
Men 400 Meter Dash T53
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George, Josh             M30 Unattached               49.82  
  2 Siemann, Brian           M24 United State             50.16  
  3 Followay, Casey          M17 Unattached               55.10  
  4 Binning, Stephen         M19 United State             59.24  
  5 Abbott, Zachary          M23 Unattached               59.55  
 
Men 800 Meter Run T53
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George, Josh             M30 Unattached             1:38.66  
  2 Siemann, Brian           M24 United State           1:43.06  
  3 Kozarek, Robert          M25 Unattached             1:56.48  
  4 Followay, Casey          M17 Unattached             1:57.45  
  5 Binning, Stephen         M19 United State           2:08.78  
 
Men 100 Meter Dash T54
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hightower, Erik          M28 United State             14.70   1.9 
  2 Roy, Trey                M20 United State             16.06   1.9 
  3 Calderon, Jerson         M19 Unattached               16.54   1.9 
  4 Braun, Mark              M20 United State             16.63   1.9 
  5 Romanchuk, Daniel        M15 United State             16.82   1.9 
  6 Burns, Robert            M18 United State             16.90   1.9 
  7 Senbeta, James           M27 Unattached               17.69   1.9 
 
Men 200 Meter Dash T54
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dodson, Travis           M29 Unattached               27.99  -1.1 
  2 Romanchuk, Daniel        M15 United State             28.34  -1.1 
  3 Braun, Mark              M20 United State             29.31  -1.1 
  4 Senbeta, James           M27 Unattached               29.36  -1.1 
  5 Calderon, Jerson         M19 Unattached               30.11  -1.1 
 
Men 400 Meter Dash T54
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hightower, Erik          M28 United State             49.10   2 
  2 Dodson, Travis           M29 Unattached               51.09   2 
  3 Senbeta, James           M27 Unattached               51.17   2 
  4 Romanchuk, Daniel        M15 United State             52.28   1 
  5 Roy, Trey                M20 United State             52.30   1 
  6 Grassi, David            M23 United State             53.89   2 
  7 Braun, Mark              M20 United State             54.02   1 
  8 Burns, Robert            M18 United State             54.48   1 
  9 Calderon, Jerson         M19 Unattached               55.28   1 
 
Men 800 Meter Run T54
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kim, Gyudae              M30 South Korea            1:39.24   2 
  2 Senbeta, James           M27 Unattached             1:48.01   2 
  3 Romanchuk, Daniel        M15 United State           1:49.30   2 
  4 Dodson, Travis           M29 Unattached             1:51.07   2 
  5 Pike, Aaron              M28 Unattached             1:51.32   2 
  6 Hightower, Erik          M28 United State           1:51.81   2 
  7 Smith, Will              M18 Great Britai           1:52.52   2 
  8 Braun, Mark              M20 United State           1:53.78   1 
  9 Burns, Robert            M18 United State           1:55.65   1 
 10 Roy, Trey                M20 United State           1:56.56   1 
 11 Calderon, Jerson         M19 Unattached             1:56.85   1 
 12 Grassi, David            M23 United State           2:21.21   2 
 
Men 1500 Meter Run T54
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kim, Gyudae              M30 South Korea            3:02.08  
  2 George, Josh             M30 Unattached             3:02.41  
  3 Pike, Aaron              M28 Unattached             3:03.26  
  4 Senbeta, James           M27 Unattached             3:03.63  
  5 Smith, Will              M18 Great Britai           3:03.78  
  6 Dodson, Travis           M29 Unattached             3:07.38  
  7 Romanchuk, Daniel        M15 United State           3:17.91  
  8 Grassi, David            M23 United State           3:25.94  
  9 Burns, Robert            M18 United State           3:26.53  
 10 Kozarek, Robert          M25 Unattached             3:28.91  
 11 Calderon, Jerson         M19 Unattached             3:51.74  
 
Men 5000 Meter Run T54
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kim, Gyudae              M30 South Korea           10:21.94  
  2 George, Josh             M30 Unattached            10:22.10  
  3 Pike, Aaron              M28 Unattached            10:22.52  
  4 Senbeta, James           M27 Unattached            10:22.88  
  5 Siemann, Brian           M24 United State          10:46.09  
  6 Romanchuk, Daniel        M15 United State          11:19.18  
  7 Kozarek, Robert          M25 Unattached            11:59.85  
  8 Pruitt, Troy             M19 United State          12:21.64  
USATF.tv
NationWide