225 Hoosiers descend on Tallahassee for National Junior Olympic Championships

12/8/2017
 
entries, results and more

Two Hundred Twenty Five (225) talented cross country athletes from USATF Indiana are entered in tomorrow’s USATF National Junior Olympic Cross Country Championships to be held at Apalachee Regional Park in Tallahassee, Florida.  A total of 3,3000 athletes are entered in the 10 races (7-8, 9-10, 11-12, 13-14, 15-18 races for boys and girls will be contested).


Live event coverage will be available starting at 9:00 a.m. ET on USATF.TV+ (subsription required).
 
The top 25 finishers in each division will earn a trip to the awards podium to receive a championship medal and an all-American hat.
 
Expected to compete for top 25 finishes are:
7-8 boys
Austin Carlile (Northside Saints)
Reece Torres (Fishers Fire)
 
9-10 boys
Caleb Winders (Unattached)
 
9-10 girls
Addison Carlile (Northside Saints)
 
11-12 boys
Connor Carlile (Northside Saints)
Quavion Galbreath (Carmel Distance Project A
 
11-12 girls
Sophia Kennedy (Carmel Distance Project)
 
13-14 boys
Jackson Carlile (Northside Saints)
Ean Loichinger (Southeastern Indiana All-Stars)
Spenser Wolf (Southern Indiana Wolfpack)
Bingham Hudson (Carmel Distance Project)
 
13-14 girls
Bridget Gallagher (Northside Saints)
Lily Cridge (Northside Saints)
Jamie Klavon (Carmel Distance Project)
Ashley Flick (Northside Saints)
 
15-16 boys
Isaiah Hollars (Dirty South XC)
Joshua Miller (Dirty South XC)
Blake Hipkiss (Potter's Bridge Athletic Club)
Jack Gillard (Dirty South XC)
Will Jefferson (Unattached)
 
15-16 girls
Mollie Gamble (Unattached)
Megan Cole (Southeastern Indiana All-Stars)
Elizabeth Loichinger (Southeastern Indiana All-Stars)
 
17-18 boys
Ian Shaw (Dirty South XC)
Jacob Wisniewski (Dirty South XC)
Paul Stamm              (Unattached)
Lucas Coniaris (Dirty South XC)
Colton Shail (Unattached)
Matthew Kawanishi (Dirty South XC)
 
17-18 girls
Hanna Stamm (Unattached)
Abigail Bittner (Southeastern Indiana All-Stars)
 
Region 7 champions from Indiana that are entered are: Austin Carlile (7-8 boys),  Caleb Winders (9-10 boys), Addison Carlile (9-10 girls), Connor Carlile (11-12 boys), Sophie Kennedy (11-12 girls), Jackson Carlile (13-14 boys), Lily Cridge (13-14 girls), Isaiah Hollars (15-16 boys), Mollie Gamble (15-16 girls),  Ian Shaw (17-18 boys), and Hanna Stamm (17-18 girls).
 
The top finishers from last year’s championships in Alabama, who are entered this year, are Addison Carlile (2nd; 7-8 girls) and Ian Shaw (3rd; 15-16 boys).  Both have moved up to older divisions this year.  Connor Carlile finished seventh in the 11-12 boys race last year and returns in that division to take a run for an even higher finish.  Carlile and his older brother Jackson (13-14 boys) will attempt to pick-up their fifth straight all-American finish.  Megan Cole was 11th in the girls 15-16 division in Alabama and will also contend for a higher place in that division this year. 
media services by