RESULTS; National Junior Olympic Championships

7/23/2017
 
DAILY RESULTS
Day 7 (Saturday) results

Place / Day

Name

Event

Division

Club

Performance

1

Ava Gilliana

1500m

15-16 girls

Calumet Reg. Striders

4:38.81

1

JonAnthony Hall

Long Jump

9-10 boys

Fishers Fire

4.83m (15-10¼)

2

Ramiah Elliott

400m

13-14 girls

Indiana Storm TC

54.50

3

Brett Otterbacher

400m

13-14 boys

Unattached

51.08

3

Tyler Davis

Long Jump

9-10 boys

Fishers Fire

1.35 m (4-5)

4

Luigi Rivas

200m hurdls.

13-14 boys

Indiana BLAST TC

25.42

5

Reece Torres

1500m

7-8 boys

Fishers Fire

5:27.66 

6

Semira Killebrew

100m

15-16 girls

Indiana Storm TC

12.20

6

Mikeisha Covington

400m

15-16 girls

Unattached

55.76 

15

Abby Denham

Javelin

17-18 girls

White River Valley TC

34.61m (113-6)

18

Quavion Galbreath

1500m

11-12 boys

Unattached

4:49.82

22

Jurnee Hall

Long Jump

9-10 girls 

Fishers Fire

3.69m (12-1¼)

26

Christian Goines

High Jump

17-18 boys

Unattached

1.85m (6-0¾)

30

Caleb Winders

1500m

9-10 boys

Unattached

5:25.69 

30

Shyanna Chapman

Javelin

17-18 girls

Indiana State AC

27.50m (90- 2)

31

Tanner Denham

Javelin

15-16 boys

White River Valley TC

36.33m (119- 2)

33

Samuel Bell

Javelin

15-16 boys

Unattached

35.34m (115-11)

38

Paige Perry

High Jump

11-12 girls 

Body in Training TC

1.25m (4-1¼)

42

Brielle Siefert

1500m

9-10 girls 

Body in Training TC

6:07.00

46

Olivia Perry

Long Jump

9-10 girls 

Body in Training TC

3.11m (10-2½)

49

Mia Schiesser

1500m

9-10 girls 

Fishers Fire

6:14.95


DAY 5 (Friday) results

Place

Name

Event

Division

Club

Performance

3

Dustin Fillmore

High Jump

11-12 boys

Unattached

1.55m (5-1)

8

Kenzie Crooke

Long Jump

7-8 girls 

Fishers Fire

3.47m (11-4¾) +

13

Sam Brodt

Javelin

13-14 boys

Fishers Fire

42.45m (139-3)

14

Jalen Royal

400m

17-18 boys

Indiana BLAST TC

49.11

16

JonAnthony Hall

100m

9-10 boys

Fishers Fire

13.62

17

Benjamin Zirkle

High Jump

15-16 boys

Unattached

1.80m (5-10¾)

19

Brycen Kelly

400m

7-8 boys

Indiana BLAST TC

1:13.75 

21

Carac Johnson

100m

11-12 boys

Evansville Speedsters

13.02

23

Za'Nariae White

100m

7-8 girls 

Sycamore Striders TC

15.62 +

24

Zachary Merritt

Shot Put

15-16 boys

Indiana TC

12.47m (40-11)

28

Tyler Schiesser

400m

11-12 boys

Fishers Fire

1:02.22

30

Samuel Irish

400m

7-8 boys

Fishers Fire

1:17.20

33

Anna Clark

Javelin

13-14 girls

Body in Training TC

23.59m (77-4)

35

Tajaina Mckenzie

Long Jump

13-14 girls

Unattached

4.76m (15-7½)

37

Shyanna Chapman

Discus

17-18 girls

Indiana State AC

34.15m (112-0)

39

Kaleb Pullom

3000m

17-18 boys

Evansville Speedsters

11:29.87

40

Dexter Smith II

400m

7-8 boys

Unattached

1:21.45

41

Annabelle Irish

400m

9-10 girls 

Fishers Fire

1:18.02

43

Kiana Siefert

Long Jump

13-14 girls

Body in Training TC

4.61m (15-1½)

44

Kayla Davis

Long Jump

7-8 girls 

Fishers Fire

2.68m (8-9½)

45

McKenna Clark

Javelin

13-14 girls

Body in Training TC

17.94m (58-10)

46

Jalen Goines

High Jump

15-16 boys

Unattached

1.60m (5-3)

49

Michael Covington

400m

11-12 boys

Unattached

1:07.77

DQ

Tierra Sydnor

400m

17-18 girls

Trackmyspeed - Indiana

-


Day 4 (Thursday) results

Place

Name

Event

Division

Club

Performance

1

Samuel Sommers

Long Jump

15-16 boys

Unattached

7.11m (23-4)

3

Tyler Davis

High Jump

9-10 boys

Fishers Fire

1.35m (4-5)

7

Jonathan Dodrill

Discus

17-18 boys

Indiana TC

49.69m 163-0)

14

Linley Smith

Shot Put

11-12 girls 

Columbus RC

9.63m (31-7¼)

15

Adrienne Salemme

Pole Vault

15-16 girls

Columbus RC

3.10m (10-2)

17

Brycen Kelly

200m

7-8 boys

Indiana BLAST TC

31.07

17

Kiana Siefert

Triple Jump

13-14 girls

Body in Training TC

10.32m (33-10¼)

18

Mikeisha Covington

200m

15-16 girls

Unattached

25.08

18

Olivia Foster

Javelin

9-10 girls 

Fishers Fire

19.21m (63-0)

18

Paige Perry

Shot Put

11-12 girls 

Body in Training TC

9.23m (30-3½)

19

Luigi Rivas

High Jump

13-14 boys

Indiana BLAST TC

1.60m (5-3)

20

Jurnee Hall

200m - semi

9-10 girls 

Fishers Fire

30.06 

23

Jacob Beene

1500m

13-14 boys

Body in Training TC

4:33.46

23

JonAnthony Hall

200m

9-10 boys

Fishers Fire

28.56

24

Sycamore Striders TC

400m Relay

11-12 boys

Sycamore Striders TC

57.48

24

Mason Murphy

Discus

15-16 boys

Fort Wayne Force TFC

39.29m (128-11)

24

Haley Goines

Long Jump

17-18 girls

Unattached

5.27m (17’-3½)

26

Tajaina Mckenzie

100m

13-14 girls

Unattached

12.66 +

26

Brandon Teater

110m hurdls.

15-16 boys

Trackmyspeed - Indiana

15.66

27

Dylan Kirkwood

100m hurdls.

15-16 girls

Unattached

15.93

28

Colton Shail

1500m

17-18 boys

Unattached

4:18.55

30

Jurnee Hall

100m

9-10 girls 

Fishers Fire

14.35 +

30

Ryne Norby

Long Jump

15-16 boys

Fort Wayne Force TFC

6.03m (19-9½)

36

Brycen Kelly

100m

7-8 boys

Indiana BLAST TC

15.18

36

Zachary Robison

Shot Put

7-8 boys

Fishers Fire

2.92m (9-7)

37

Rosa White

100m

11-12 boys

Sycamore Striders TC

13.02

37

Jonas Burnett

100m

13-14 boys

Evansville Speedsters

11.77

41

Ethan Roach

100m

17-18 boys

Sycamore Striders TC

10.93

42

Dexter Smith II

100m

7-8 boys

Unattached

15.61

42

Kiana Siefert

100m hurdls.

13-14 girls

Body in Training TC

16.88 +

43

Adis Hamidovic

Javelin

9-10 boys

Indiana TC

13.15m (43-1)

45

Samuel Irish

100m

7-8 boys

Fishers Fire

15.66 +

45

Kenzie Crooke

100m

7-8 girls 

Fishers Fire

15.97

47

Makala Pfefferkorn

100m hurdls.

13-14 girls

Unattached

17.07 +

47

Samuel Clark

Shot Put

11-12 boys

Body in Training TC

7.57m (24-10)

48

William Irish

Shot Put

11-12 boys

Fishers Fire

6.85m (22-5¾)

50

Jalynn Fillmore

100m

9-10 boys

Unattached

14.47 +

Q

Carac Johnson

100m - 1st rd.

11-12 boys

Evansville Speedsters

12.78

Q

Semira Killebrew

100m - 1st rd.

15-16 girls

Indiana Storm TC

11.66 +

Q

Za'Nariae White

100m - 1st rd.

7-8 girls 

Sycamore Striders TC

15.27 +

Q

JonAnthony Hall

100m - 1st rd.

9-10 boys

Fishers Fire

13.22 +

Q

Ava Gilliana

1500m -1st rd.

15-16 girls

Calumet Reg. Striders

4:53.36

Q

Dustin Fillmore

80m hurdls. - 1st rd.

11-12 boys

Unattached

13.22 +

Q

Luigi Rivas

100m hurdls. - 1st. rd.

13-14 boys

Indiana BLAST TC

14.39 +

Q

Shaton Vaughn

110m hurdls. - 1st rd.

17-18 boys

Indiana BLAST TC

14.95

Q

Christian Goines

110m hurdls. - 1st rd.

17-18 boys

Unattached

14.64