RESULTS: 2019 Columbus Classic

Columbus Classic - Hoosier XC Grand Prix

October 27, 2019

Ceraland Park, Columbus, IN

Open Women

 

 

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

970

Brieanne Fleming

Member - Unattached

19:51

1

500

Open Men

 

 

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

1508

Negesse Kishpaugh

Member - Unattached

13:34

1

500

2

1507

Paul Hafen

Member - Unattached

14:04

2

300

3

1562

Gabriel Ocasio

Columbus Running

14:15

 

 

4

836

Robin Macheel

Columbus Running

15:35

3

100

Masters Women 40-44

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

955

Kristina Tabor

Member - Unattached

16:19

1

500

Masters Men 40-44

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

1561

Joshua Knight

Columbus Running

15:21

1

500

Masters Men 45-49

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

992

Rob Rueff

Member - Unattached

15:55

1

500

Masters Women 50-54

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

956

Cindy Harris

Member - Unattached

18:23

1

500

Masters Men 50-54

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

993

Andy Schloot

Member - Unattached

22:12

1

500

Masters Men 55-59

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

994

James Harris

Member - Unattached

16:14

1

500

Masters Men 60-64

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

996

John Stille

Member - Unattached

18:47

1

500

2

995

Damon Clements

Member - Unattached

20:49

2

100

Masters Men 65-69

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

997

Bill Doyle

Member - Unattached

18:10

1

500

8U Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

962

Nora McGaughey

Unattached

8:52

 

 

2

959

Tinley Woodruff

Member - Unattached

9:17

1

500

3

1515

Kate Coombs

Unattached

9:28

 

 

4

961

Lydia Hawkins

Unattached

9:51

 

 

5

958

Kinley Puckett

Member - Unattached

9:56

2

443

6

812

Renata Lopez

Columbus Running

10:05

3

386

7

916

Anna Jablonski

South Central Indiana RC

10:08

4

329

8

1543

Myra Schepman

Unattached

10:12

 

 

9

891

Madison Ellorimo

Unattached

10:24

 

 

10

1514

Taylor Abby

Unattached

10:37

 

 

11

1545

Caroline Maurer

Unattached

10:45

 

 

12

863

Gwenyth Mies

Greenfield Track Club

10:52

5

272

13

892

Madeline Seelye

Unattached

10:56

 

 

14

960

Ayla Hawkins

Unattached

10:57

 

 

15

1542

Lyla Hash

Unattached

13:11

 

 

16

864

Karisa Powell

Greenfield Track Club

13:23

6

215

17

1544

Elin Wade

Unattached

13:36

 

 

18

811

Madison McCarver

Columbus Running

13:49

7

157

19

957

Madisyn Hieatt

Member - Unattached

15:48

8

100

8U Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

928

Kenneth Harris

South Central Indiana RC

8:23

1

500

2

998

Nahum Porter

Member - Unattached

8:33

2

460

3

927

Evan Ahlbrand

South Central Indiana RC

8:33

3

420

4

1557

Xavier Eble

Unattached

8:50

 

 

5

1000

Tommy Moehl

Member - Unattached

8:52

4

380

6

831

Luca Jamieson

Columbus Running

9:12

5

340

7

929

Wyatt Moore

South Central Indiana RC

9:27

6

300

8

1558

Will Higbie

Unattached

9:34

 

 

9

999

Grady Riley

Member - Unattached

9:49

7

260

10

832

Elton Macheel

Columbus Running

10:04

8

220

11

833

Caleb Reid

Columbus Running

10:22

9

180

12

834

Daxton Wolf

Columbus Running

10:33

10

140

13

908

Liam McGuire

Unattached

10:33

 

 

14

1528

Aiden Sorrell

Unattached

10:43

 

 

15

870

Daniel Groves

Greenfield Track Club

11:31

11

100

16

909

Vincent Terkhorn

Unattached

12:56

 

 

9-10 Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

1548

Aidda Schepman

Unattached

12:51

 

 

2

965

Tessa Mize

Member - Unattached

13:29

1

500

3

969

Kenley Johnson

Member - Unattached

13:53

2

478

4

818

Kodi Smith

Columbus Running

13:57

3

456

5

963

Florence Bosslet

Northside Saints

14:00

4

433

6

1549

Elise Maurer

Unattached

14:07

 

 

7

966

Noel Nifong

Member - Unattached

14:07

5

411

8

967

Analeigh Porter

Member - Unattached

14:15

6

389

9

893

Lilly Archer

Unattached

14:16

 

 

10

918

Chloe Jablonski

South Central Indiana RC

14:20

7

367

11

934

Leila Dahlstrom

TruElite Athletes

14:22

8

345

12

917

Carissa Bottorff

South Central Indiana RC

14:26

9

322

13

898

Bella Murawski

Unattached

14:40

 

 

14

865

Ginnie Adams

Greenfield Track Club

15:01

10

300

15

1546

Gabby Cornn

Unattached

15:05

 

 

16

964

Marin Matthews

Member - Unattached

15:08

11

278

17

817

Annabelle Mathena

Columbus Running

15:15

12

256

18

815

Grace George

Columbus Running

15:16

13

234

19

968

Cheyenne Riley

Member - Unattached

15:19

14

211

20

899

Molly Upton

Unattached

15:36

 

 

21

1517

Ella Jones

Unattached

15:48

 

 

22

935

Lilian Dahlstrom

TruElite Athletes

16:15

15

189

23

894

Natalie Creagh

Unattached

17:08

 

 

24

816

Allison Halstead

Columbus Running

17:12

16

167

25

1547

Kendall Darnell

Unattached

17:15

 

 

26

896

Cecilia Johnson

Unattached

17:50

 

 

27

866

Michaela Groves

Greenfield Track Club

18:10

17

145

28

895

Alexis Hale

Unattached

18:49

 

 

29

814

Fernanda Lopez

Columbus Running

19:24

18

123

30

813

Chloe Harsch

Columbus Running

19:47

19

100

31

1516

Haylee Holbrook

Unattached

20:07

 

 

9-10 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

932

Caleb Jablonski

South Central Indiana RC

12:02

1

500

2

1559

Lance Eble

Unattached

12:05

 

 

3

1534

Kameron Reed

Unattached

12:09

 

 

4

1504

Will Spurgeon

Member - Unattached

12:42

2

460

5

1505

Jacoby Woolever

Member - Unattached

12:45

3

420

6

1503

Hayden Miller

Member - Unattached

12:59

4

380

7

835

Nathan Cumberledge

Columbus Running

13:13

5

340

8

931

Jacob Caudill

South Central Indiana RC

13:19

6

300

9

933

Nathan Negrete

South Central Indiana RC

13:21

7

260

10

910

Landon Ferree

Unattached

13:28

 

 

11

1532

Cameron Lee

Unattached

13:32

 

 

12

1531

Caleb Hawkins

Unattached

13:34

 

 

13

880

Logan Hash

Unattached

13:48

 

 

14

912

Landon Jorden

Unattached

13:52

 

 

15

1501

Hunter Cottingham

Member - Unattached

14:02

8

220

16

1530

Ben Fowler

Unattached

14:06

 

 

17

1502

Decker Haag

Member - Unattached

14:23

9

180

18

930

Elijah Caudill

South Central Indiana RC

15:00

10

140

19

911

Lucas Hamm

Unattached

15:02

 

 

20

1533

Collin Parish

Unattached

15:07

 

 

21

1529

Jackson Broady

Unattached

15:09

 

 

22

1563

Nolan Mugg

Unattached

15:36

 

 

23

1560

Derek Groeper

Unattached

16:03

 

 

24

1535

Alex Swanson

Unattached

17:22

 

 

25

1506

Gage Petty

Unattached

20:29

 

 

26

871

Uriah Pollitt

Greenfield Track Club

22:50

11

100

11-12 Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

885

Miley Wilcox

Unattached

12:07

 

 

2

946

Annabelle Irish

Member - Unattached

12:13

1

500

3

840

Tenley Wilkins

Center Grove Track & XC Club

12:34

2

478

4

860

Josie Kinnaman

Greenfield Track Club

12:37

3

456

5

943

Kynlee Mader

Member - Unattached

12:42

4

433

6

805

Jordyn Nicols

Columbus Running

12:50

5

411

7

872

Camille Morrow

Northside Saints

12:57

6

389

8

940

Kelly Beavers

Member - Unattached

13:05

7

367

9

881

Elizabeth Applewhite

Unattached

13:11

 

 

10

803

Sadie Hiatt

Columbus Running

13:20

8

345

11

1510

Lyla Conway

Unattached

13:21

 

 

12

944

Cynthia Rodriguez

Member - Unattached

13:22

9

322

13

1537

Lyndsey Greenawalt

Unattached

13:23

 

 

14

913

Trinity Cody

South Central Indiana RC

13:24

10

300

15

945

Lyla Williams

Member - Unattached

13:34

11

278

16

947

Avalin Shirley

Unattached

13:37

 

 

17

839

Chloe Farmer

Center Grove Track & XC Club

13:49

12

256

18

1536

Evie Eble

Unattached

13:53

 

 

19

882

Hailey Browning

Unattached

13:57

 

 

20

859

Lexie Copeland

Greenfield Track Club

13:57

13

234

21

1509

Kearstyn Barron

Unattached

14:06

 

 

22

1511

Annabelle Hertweck

Unattached

14:13

 

 

23

942

Amelia Fay

Member - Unattached

14:27

14

211

24

838

Sarah Emmons

Center Grove Track & XC Club

14:36

15

189

25

884

Abigayle Graf

Unattached

14:37

 

 

26

1512

Brooke Jones

Unattached

14:49

 

 

27

804

Sarah Morales

Columbus Running

15:00

16

167

28

802

Megan Cumberledge

Columbus Running

15:10

17

145

29

883

Amelia Dykes

Unattached

15:19

 

 

30

837

Elizabeth Bierce

Center Grove Track & XC Club

15:31

18

123

31

941

Leah Doig

Member - Unattached

17:41

19

100

11-12 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

1520

Abdu Hardin

Unattached

10:11

 

 

2

1550

Griffin Slocum

Unattached

10:49

 

 

3

977

Corban McGaughey

Unattached

10:58

 

 

4

971

Jacob Mitchell

Member - Unattached

11:15

1

500

5

875

Nathan Thomas

Northside Saints

11:26

2

484

6

1522

Carter Lord

Unattached

11:47

 

 

7

922

Micah Jablonski

South Central Indiana RC

11:52

3

468

8

847

Gavin Moore

Center Grove Track & XC Club

11:53

4

452

9

826

Case Smith

Columbus Running

11:58

5

436

10

1551

Andrew Taylor

Unattached

12:09

 

 

11

919

Lance Caudill

South Central Indiana RC

12:12

6

420

12

825

Justin Reckers

Columbus Running

12:27

7

404

13

820

Braylon Brancamp

Columbus Running

12:28

8

388

14

975

Brayden Sommers

Member - Unattached

12:30

9

372

15

1518

Bennett Abby

Unattached

12:36

 

 

16

1521

Cooper Lee

Unattached

12:41

 

 

17

901

Wyatt Chisman

Unattached

12:45

 

 

18

822

Drew Hoeflinger

Columbus Running

12:49

10

356

19

824

Wade Mathena

Columbus Running

13:01

11

340

20

974

Mackie Skinner

Member - Unattached

13:09

12

324

21

1519

Christian Grayson

Unattached

13:10

 

 

22

821

Joseph Hawkins

Columbus Running

13:18

13

308

23

827

Lorren Westerfeld

Columbus Running

13:27

14

292

24

846

Michael Leavitt III

Center Grove Track & XC Club

13:30

15

276

25

819

Elijah Clore

Columbus Running

13:39

16

260

26

902

Lincoln Ellorimo

Unattached

13:42

 

 

27

823

Maddox Hult

Columbus Running

13:48

17

244

28

874

Anderson Slocum

Northside Saints

13:49

18

228

29

844

Justin Groeper

Center Grove Track & XC Club

13:56

19

212

30

920

John Harris Jr

South Central Indiana RC

14:25

20

196

31

845

Caleb Herron

Center Grove Track & XC Club

14:39

21

180

32

900

Adam Basham

Unattached

14:40

 

 

33

921

Landon Rivera

South Central Indiana RC

14:57

22

164

34

848

Deacon Norman

Center Grove Track & XC Club

15:08

23

148

35

976

Jake Gentry

Member - Unattached

15:16

24

132

36

973

Alec Rouse

Member - Unattached

18:58

25

116

37

903

Ethan Johnson

Unattached

20:48

 

 

38

868

Kate Baker

Greenfield Track Club

20:52

26

100

13-14 Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

950

Kaelina Matthews

Member - Unattached

16:08

1

500

2

915

Page Mora

South Central Indiana RC

16:17

2

464

3

873

Rachel Flick

Northside Saints

16:29

3

427

4

953

Ava Sunbury

Unattached

16:55

 

 

5

810

Kyleigh Wolf

Columbus Running

17:07

4

391

5

914

Vivienne Siefker

South Central Indiana RC

17:11

5

355

7

1538

Elaina Herman

Unattached

17:12

 

 

8

889

Mattie Whitworth

Unattached

17:44

 

 

9

887

Claudia Pearce

Unattached

17:48

 

 

10

841

Allison Cohen

Center Grove Track & XC Club

18:15

6

319

11

886

Meagan Lenfert

Unattached

18:17

 

 

12

1539

Diana Hodges

Unattached

18:25

 

 

13

890

Rachel Wilcox

Unattached

19:06

 

 

14

809

Caylyn Pruitt

Columbus Running

19:14

7

282

15

807

Layne Hoeflinger

Columbus Running

19:37

8

246

16

951

Elena Rosario

Member - Unattached

19:41

9

210

17

806

Anna Halstead

Columbus Running

19:53

10

173

18

1541

Caitlyn Stuff

Unattached

19:54

 

 

19

842

Layne Foley

Center Grove Track & XC Club

20:00

11

137

20

1513

Jayda Holbrook

Unattached

20:12

 

 

21

862

Josie Joyner

Greenfield Track Club

20:20

12

100

22

888

Avery Proctor

Unattached

20:25

 

 

13-14 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

937

Quavion Hooks

TruElite Athletes

13:50

1

500

2

1523

Wil Conway

Unattached

13:51

 

 

3

982

Cameron Todd

Member - Unattached

13:54

2

479

4

877

Simon Bosslet

Northside Saints

14:34

3

458

5

850

Kyle Montgomery

Center Grove Track & XC Club

14:37

4

437

6

852

Levi Farmer

Center Grove Track & XC Club

14:41

5

416

7

1526

Noah Nifong

Unattached

15:18

 

 

8

983

Addison Neuen

Member - Unattached

15:25

6

395

9

907

Brodie Terkhorn

Unattached

15:28

 

 

10

830

Cord Smith

Columbus Running

15:38

7

374

11

854

Gavin Rockwell

Center Grove Track & XC Club

15:48

8

353

12

905

Steven Gray

Unattached

16:04

 

 

13

828

Jacob Hawkins

Columbus Running

16:06

9

332

14

851

Elijah Boggs

Center Grove Track & XC Club

16:25

10

311

15

985

Corbin Brahaum

Member - Unattached

16:26

11

290

16

924

Dylan Wischmeier

South Central Indiana RC

16:26

12

268

17

1524

Emerson Graf

Unattached

16:31

 

 

18

1553

Wesley Proffer

Unattached

17:05

 

 

19

981

Jacob Skinner

Member - Unattached

17:05

13

247

20

829

Will Hiatt

Columbus Running

17:10

14

226

21

906

Braden McGuire

Unattached

17:28

 

 

22

979

Brody Puckett

Member - Unattached

17:35

15

205

23

1555

Kai Koester

Unattached

17:36

 

 

24

1552

Jeremiah Myers

Unattached

17:36

 

 

25

984

Luke Williams

Member - Unattached

17:56

16

184

26

869

Christopher Ross

Greenfield Track Club

17:59

17

163

27

978

William Fleming

Member - Unattached

19:16

18

142

28

1525

Cole McFarland

Unattached

19:41

 

 

29

980

Micah Rueff

Member - Unattached

19:56

19

121

30

1554

Brandon Senn

Unattached

20:28

 

 

31

904

Jake Brown

Unattached

20:44

 

 

32

923

Lucas Jablonski

South Central Indiana RC

22:17

20

100

15-16 Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

954

Mary Hodges

Member - Unattached

16:35

1

500

15-16 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

938

Ryle Worland

TruElite Athletes

14:00

1

500

2

989

Daniel Frye

Member - Unattached

14:28

2

456

3

986

Lance McIntosh

Member - Unattached

14:36

3

411

4

1556

Tucker Burris

Unattached

14:47

 

 

5

856

Jacob Ellis

Center Grove Track & XC Club

15:22

4

367

6

1564

Daniel Mangan

Unattached

15:31

5

322

7

857

Taylor Towne

Center Grove Track & XC Club

16:01

6

278

8

987

Wyatt Miller

Member - Unattached

16:12

7

233

9

926

Waylon Lutes

South Central Indiana RC

17:17

8

189

10

925

Paul Bontrager

South Central Indiana RC

18:44

9

144

11

988

Luke Rueff

Member - Unattached

19:18

10

100

17-18 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

1527

Ashton Still

Unattached

14:52

 

 

2

991

Ryan Rueff

Member - Unattached

16:47

1

500



USATF.tv
NationWide