RESULTS: 2019 Indianapols Classic

 

Indianapolis Classic - Hoosier XC Grand Prix

October 13, 2019

Brebeuf Preparatory High School, Indianapolis, IN

60º F, Calm

 

Open Women

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

181

Brieanne Fleming

Unattached-member

19:17

Open Men

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

195

Negesse Kishpaugh

Unattached-member

12:44

2

185

Paul Hafen

Unattached-member

13:29

3

25

Robin MacHeel

Columbus Running Club

14:40

Masters Men 40-44

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

196

Joshua Knight

Unattached-member

14:44 

Masters Men 45-49

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

216

Rob Rueff

Unattached-member

15:08 

Masters Women 50-54

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

186

Cindy Harris

Unattached-member

17:44 

Masters Men 55-59

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

187

James Harris

Unattached-member

15:44 

2

83

Craig Miller

Unattached

16:54 

3

179

Mark Doctor

Unattached-member

17:49 

Masters Men 60-64

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

221

John Stille

Unattached-member

17:56 

2

177

Damon Clements

Unattached-member

19:29 

Masters Men 65-59

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

180

Bill Doyle

Unattached-member

17:10 

2

172

Curtis Baldwin

Unattached-member

20:00 

Masters Women 70-74

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

230

Terry Foody

Unattached

26:21 

 

 

 

 

 

8U Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

223

Tinley Woodruff

Unattached-USATFmember 

9:05

2

148

Emma Pitney

Unatt - Westfield Youth Sports

9:12

3

127

Sofia Grisel 

Unatt - Westfield Youth Sports

9:25

4

140

Quinn Lee

Unatt - Westfield Youth Sports

9:52

5

91

Myra Schepman

Unattached

10:14

6

44

Anna Jablonski 

South Central Indiana Running

10:19

7

102

Lorelai Cook 

Unatt - Westfield Youth Sports

10:20

8

197

Renata Lopez 

Unattached-USATFmember 

10:23

9

150

Layan Pitney 

Unatt - Westfield Youth Sports

10:34

10

63

Jayden Buckley 

Unattached 

10:45

11

152

Keeler Roemke

Unatt - Westfield Youth Sports

10:46

12

125

Katherine Greer

Unatt - Westfield Youth Sports

10:50

13

191

Olivia Hopf

Unattached-USATFmember 

10:52

14

68

Anne Doria 

Unattached 

10:55

15

128

Audrey Hendry

Unatt - Westfield Youth Sports

11:20

16

37

Karisa Powell

Greenfield Track Club

11:41

17

142

Ella McKee 

Unatt - Westfield Youth Sports

11:41

18

171

Maggie Wright

Unatt - Westfield Youth Sports

11:50

19

143

Gabriella McKinney

Unatt - Westfield Youth Sports

12:10

20

163

Hannalise Stratford

Unatt - Westfield Youth Sports

12:39

21

133

Ivy Johnson

Unatt - Westfield Youth Sports

12:49

22

115

Adeline Droeger

Unatt - Westfield Youth Sports

12:56

23

156

Abryanna Seigel

Unatt - Westfield Youth Sports

14:07

24

39

Liberty Smith

Greenfield Track Club

15:08

8U Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

203

Tommy Moehl

Unattached-USATFmember 

8:17

2

43

Kenneth Harris 

South Central Indiana Running

8:20

3

141

Jacob Mantel 

Unatt - Westfield Youth Sports

8:27

4

40

Evan Ahlbrand

South Central Indiana Running

8:32

5

167

William Van Hook

Unatt - Westfield Youth Sports

8:52

6

23

Luca Jamieson

Columbus Running Club 

9:01

7

204

Wyatt Moore

Unattached-USATFmember 

9:21

8

98

Nolan Bozarth

Unatt - Westfield Youth Sports

9:24

9

96

Graham Aaron 

Unatt - Westfield Youth Sports

9:51

10

212

Grady Riley

Unattached-USATFmember 

9:59

11

229

Hendrix Caralcanti

Unattached 

10:05

12

192

Owen Hopf

Unattached-USATFmember 

10:09

13

109

Hudson Davis 

Unatt - Westfield Youth Sports

10:11

14

24

Elton MacHeel

Columbus Running Club 

10:18

15

155

Eli Sayman 

Unatt - Westfield Youth Sports

10:29

16

153

Salman Ryan

Unatt - Westfield Youth Sports

10:29

17

99

Carter Byerly

Unatt - Westfield Youth Sports

10:38

18

164

Camden Strete

Unatt - Westfield Youth Sports

10:40

19

151

Braden Reed

Unatt - Westfield Youth Sports

10:46

20

28

Daxton Wolf

Columbus Running Club 

10:50

21

146

James Morris 

Unatt - Westfield Youth Sports

11:01

22

159

Elijah Standridge 

Unatt - Westfield Youth Sports

11:07

23

111

Oliver Deenik

Unatt - Westfield Youth Sports

11:38

24

93

Aiden Sorrell

Unattached 

11:59

25

226

Blaize Denton

Unattached 

12:06

26

225

Ziyn Groves

Unattached 

12:41

27

190

Oliver Hopf

Unattached-USATFmember 

13:05

28

113

Ellis Dilley 

Unatt - Westfield Youth Sports

14:30

9-10 Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

90

Aidda Schepman

Unattached 

12:26

2

122

Sylvia Flynn 

Unatt - Westfield Youth Sports

12:55

3

108

Carly Davis

Unatt - Westfield Youth Sports

13:18

4

129

Carly Joe Herring 

Unatt - Westfield Youth Sports

13:37

5

166

Zoe Travelsted 

Unatt - Westfield Youth Sports

13:48

6

170

Anna Wochomurka

Unatt - Westfield Youth Sports

13:59

7

161

Julia Stephenson

Unatt - Westfield Youth Sports

14:02

8

46

Chloe Jablonski

South Central Indiana Running

14:02

9

208

Noel Nifong

Unattached-USATFmember 

14:03

10

41

Carissa Bottorff

South Central Indiana Running

14:13

11

92

Ella Shaw

Unattached 

14:23

12

116

Lydia Droeger

Unatt - Westfield Youth Sports

14:38

13

211

Cheyenne Riley 

Unattached-USATFmember 

14:40

14

199

Marin Matthews

Unattached-USATFmember 

14:41

15

104

Allyson Crocker

Unatt - Westfield Youth Sports

14:51

16

52

Leila Dahlstrom

TrueElite Athletes

15:00

17

162

Caitlin Stratford 

Unatt - Westfield Youth Sports

15:00

18

165

Zan Travelsted 

Unatt - Westfield Youth Sports

15:00

19

26

Annabelle Mathena

Columbus Running Club 

15:22

20

126

Emily Greyvenstein

Unatt - Westfield Youth Sports

16:28

21

138

Gwyneth Lee

Unatt - Westfield Youth Sports

16:37

22

53

Lilian Dahlstrom

TrueElite Athletes

16:53

23

121

Anna Faulkner

Unatt - Westfield Youth Sports

16:59

24

157

Layne Sommer

Unatt - Westfield Youth Sports

17:03

25

18

Allison Halstead

Columbus Running Club 

17:26

26

19

Chloe Harsch 

Columbus Running Club 

19:44

27

30

Ginnie Adams 

Greenfield Track Club

19:55

28

145

Kyla Moran 

Unatt - Westfield Youth Sports

19:56

29

101

Lauren Cook

Unatt - Westfield Youth Sports

20:08

9-10 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

224

Reece Torres 

Fishers Fire

10:59

2

45

Caleb Jablonski

South Central Indiana Running

12:02

3

220

Will Spurgeon

Unattached-USATFmember 

12:16

4

201

Hayden Miller

Unattached-USATFmember 

12:20

5

228

Xander Caralcanti

Unattached 

12:39

6

75

Kai Houle

Unattached 

12:54

7

178

Hunter Cottingham

Unattached-USATFmember 

13:01

8

16

Nathan Cumberledge

Columbus Running Club 

13:05

9

130

Evan Hocker

Unatt - Westfield Youth Sports

13:09

10

60

Nick Beam

Unattached 

13:12

11

67

Angelo Doria

Unattached 

13:15

12

49

Nathan Negrete 

South Central Indiana Running

13:15

13

175

Jacob Caudill

Unattached-USATFmember 

13:15

14

103

Brayden Cring

Unatt - Westfield Youth Sports

13:25

15

154

Andrew Samreta 

Unatt - Westfield Youth Sports

13:27

16

134

Parker Johnson 

Unatt - Westfield Youth Sports

13:44

17

174

Elijah Caudill 

Unattached-USATFmember 

13:59

18

119

Ethan Eckerle

Unatt - Westfield Youth Sports

14:12

19

124

Asher Galan

Unatt - Westfield Youth Sports

14:24

20

107

Eli Danubio

Unatt - Westfield Youth Sports

14:38

21

120

Drew Eckerly 

Unatt - Westfield Youth Sports

15:13

22

158

Conner Standridge 

Unatt - Westfield Youth Sports

16:36

23

168

Nate Wallace 

Unatt - Westfield Youth Sports

16:53

24

136

Gavin Kruse

Unatt - Westfield Youth Sports

18:25

25

36

Uriah Pollitt

Greenfield Track Club

23:07

11-12 Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

193

Annabelle Irish

Unattached-USATFmember 

11:49

2

8

Hallie Mimbela 

Center Grove TXC Club 

12:12

3

13

Tenley Wilkins 

Center Grove TXC Club 

12:13

4

206

Jordyn Nicols

Columbus Running Club 

12:34

5

84

Ava Ott 

Unattached 

12:37

6

173

Kelly Beavers

Unattached-USATFmember 

12:38

7

65

Trinity Cody 

South Central Indiana RC 

12:44

8

118

Katelyn Eblen

Unatt - Westfield Youth Sports

12:49

9

76

Tatum Houle

Unattached 

12:55

10

61

Erin Bloomer 

Unattached 

12:57

11

3

Chloe Farmer 

Center Grove TXC Club 

13:24

12

17

Victoria Gauck 

Columbus Running Club 

13:25

13

79

Jimena Jimenez 

Unattached 

13:37

14

86

Yoseline Reyna-Alfaro

Unattached 

13:40

15

81

Jessica Klavon 

Unattached 

13:44

16

227

Hannah Caralcanti 

Unattached 

13:54

17

31

Lexie Copeland 

Greenfield Track Club

13:56

18

97

Ella Bozarth 

Unatt - Westfield Youth Sports

14:16

19

2

Sarah Emmons 

Center Grove TXC Club 

14:25

20

74

Violet Holloway

Unattached 

14:31

21

160

Jordyn Standridge 

Unatt - Westfield Youth Sports

14:37

22

59

Kearstyn Barron

Unattached 

14:49

23

149

Haley Pitney 

Unatt - Westfield Youth Sports

14:49

24

194

Lily Kahafer 

Unattached-USATFmember 

15:35

25

58

Emma Agee

Unattached 

16:14

26

15

Megan Cumberledge 

Columbus Running Club 

16:36

11-12 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

69

Abdu Hardin

Unattached 

9:50

2

73

Jack Holden

Unattached 

10:32

3

11

Kazuaki Takeda 

Center Grove TXC Club 

11:10

4

10

Atticus Sauer

Center Grove TXC Club 

11:18

5

231

Aiden Cole

Unattached

11:28

6

48

Micah Jablonski

South Central Indiana Running

11:31

7

176

Lance Caudill

Unattached-USATFmember 

11:44

8

82

Carter Lord

Unattached 

11:46

9

56

Jayden Fairrow 

TrueElite Athletes

11:46

10

117

Jack Duffer

Unatt - Westfield Youth Sports

11:49

11

219

Brayden Sommers

Unattached-USATFmember 

12:02

12

64

Eli Burrell

Unattached 

12:03

13

51

Braxton Sinclair

South Central Indiana Running

12:16

14

139

Jace Lee

Unatt - Westfield Youth Sports

12:22

15

205

Quinn Murray 

Unattached-USATFmember 

12:26

16

21

Joseph Hawkins 

Columbus Running Club 

12:31

17

54

Lukas Dahlstrom

TrueElite Athletes

12:36

18

27

Wade Mathena 

Columbus Running Club 

12:50

19

7

Michael Leavitt III 

Center Grove TXC Club 

12:52

20

114

Owen Dilley

Unatt - Westfield Youth Sports

12:56

21

100

Jackson Clary

Unatt - Westfield Youth Sports

13:03

22

14

Elijah Clore 

Columbus Running Club 

13:20

23

22

Drew Hoeflinger

Columbus Running Club 

13:23

24

6

Caleb Herron 

Center Grove TXC Club 

13:56

25

132

Deagan Imel

Unatt - Westfield Youth Sports

14:05

26

188

John Harris Jr 

Unattached-USATFmember 

14:14

27

9

Deacon Norman

Center Grove TXC Club 

14:39

28

110

Grady Deenik 

Unatt - Westfield Youth Sports

14:47

29

106

Drake Danubio

Unatt - Westfield Youth Sports

14:48

30

131

Max Hood

Unatt - Westfield Youth Sports

14:50

31

105

Brian Cuthrell 

Unatt - Westfield Youth Sports

14:55

32

137

Elijah Larosa

Unatt - Westfield Youth Sports

15:04

33

50

Landon Rivera

South Central Indiana Running

15:20

34

80

Dakarai Jones

Unattached 

15:23

35

232

Luke Wisker

Unattached 

15:34

36

34

Evan Pangburn

Greenfield Track Club

16:25

37

213

Alec Rouse 

Unattached-USATFmember 

17:12

13-14 Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

198

Kaelina Matthews

Unattached-member

15:21 

2

234

Page Mora

South Central Indiana RC 

      15:35

3

218

Vivienne Siefker

South Central Indiana RC 

15:50 

4

94

Ava Sunbury

Unattached 

16:18 

5

222

Kyleigh Wolf 

Columbus Running Club 

16:25 

6

42

Cheyenne Campbell

South Central Indiana RC 

16:43 

7

70

Diana Hodges 

Unattached 

17:30 

8

87

Anna Reynolds

Unattached 

18:01 

13-14 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

57

Quavion Hooks

Truelite Athletes

13:27 

2

210

Ryan Rheam

Unattached-member

13:27 

3

233

Alec Moor 

Unattached-member

13:31 

4

4

Levi Farmer

Center Grove TXC Club 

14:34 

5

207

Noah Nifong

Unattached-member

14:55 

6

89

Noah Reynolds

Unattached 

15:30 

7

85

Logan Phillips

Unattached 

15:41 

8

5

Seth Green

Center Grove Track & Xc Club 

15:57 

9

20

Jacob Hawkins

Columbus Running

16:12 

10

1

Elijah Boggs

Center Grove TXC Club 

16:23 

11

209

Derek Patchett

Unattached-member

16:31 

12

35

Matthew Parker

Greenfield Track Club 

16:40 

13

38

Christopher Ross

Greenfield Track Club 

16:48 

14

77

Danny Jara

Unattached 

16:50 

15

135

Chase Kruse

Unatt - Westfield Youth Sports

16:50 

16

78

Ivan Jimenez

Unattached 

17:32 

17

88

Elijah Reynolds

Unattached 

19:34 

18

215

Micah Rueff

Unattached-member

19:48 

19

182

William Fleming

Unattached-member

20:49 

20

47

Lucas Jablonski

South Central Indiana RC 

20:55 

15-16 Girls

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

189

Mary Hodges

Unattached-member

15:51 

15-16 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

202

Wyatt Miller

Unattached-member

15:06 

2

12

Taylor Towne

Center Grove TXC Club 

15:18 

3

214

Luke Rueff

Unattached-member

19:33 

17-18 Boys

Place

Bib #

Name

Team

Time

1

184

Joel Romeo Gonzalez

Unattached-member

13:10 

2

55

Jason Elmore Jr

Truelite Athletes

13:41 

3

217

Ryan Rueff

Unattached-member

16:35 




USATF.tv
NationWide