RESULTS: 2019 Seymour Classic

Seymour Classic - Hoosier XC Grand Prix

November 3, 2019

Freeman Field Recreational Area, Seymour, IN

Open Women

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Brieanne Fleming

Member - Unattached

19:44.89

1

500

2

Susan Jablonski

Unattached

21:05.90

 

 

Open Men

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Paul Hafen

Member - Unattached

13:53.71

1

500

Masters Men 45-49

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Bernard Henry

Unattached

14:25.00

 

 

Masters Men 50-54

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Jason Graf

Unattached

18:18.96

 

 

2

Andy Schloot

Member - Unattached

20:31.58

1

500

Masters Men 55-59

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Todd Marshall

Member - Unattached

 

1

500

Masters Men 65-69

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Bill Doyle

Member - Unattached

17:44.95

1

500

2

Curtis Baldwin

Member - Unattached

19:36.44

2

100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8U Girls

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Kate Coombs

Unattached

09:19.81

 

 

2

Tinley Woodruff

Member - Unattached

09:26.22

1

500

3

Anna Jablonski

South Central Indiana RC

10:09.11

2

471

4

Rebecca Johnson

Unattached

10:11.33

 

 

5

Kinley Puckett

Wampus Cats RC

10:13.84

3

443

6

Madison Ellorimo

Unattached

10:28.98

 

 

7

Myra Schepman

South Central Indiana RC

10:30.64

4

414

8

Gwenyth Mies

Greenfield Track Club

10:32.53

5

386

9

Lucy Schneider

Member - Unattached

10:58.42

6

357

10

Elise Owen

Northside Saints

10:59.57

7

329

11

Abby Taylor

Unattached

11:00.20

 

 

12

Madeline Seelye

Unattached

11:23.11

 

 

13

Renata Lopez

Columbus RC

11:26.98

8

300

14

Olivia Hopf

Member - Unattached

11:32.45

9

271

15

Lyla Hash

Unattached

13:15.82

 

 

16

Scout Fisher

Columbus RC

13:17.64

10

243

17

Karisa Powell

Member - Unattached

13:33.78

11

214

18

Romy Haag

Member - Unattached

13:44.52

12

186

19

Madison McCarver

Columbus RC

14:45.50

13

157

20

Madisyn Hieatt

Member - Unattached

14:56.40

14

129

21

Liberty Smith

Member - Unattached

15:10.33

15

100

8U Boys

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Kenneth Harris

South Central Indiana RC

08:24.96

1

500

2

Tommy Moehl

Member - Unattached

08:35.75

2

456

3

Evan Ahlbrand

South Central Indiana RC

08:36.42

3

411

4

Wyatt Moore

South Central Indiana RC

09:25.02

4

367

5

Will Higbie

Unattached

10:08.67

 

 

6

Grady Riley

Member - Unattached

10:10.80

5

322

7

Owen Hopf

Member - Unattached

10:50.66

6

278

8

Caleb Reid

Columbus RC

11:16.07

7

233

9

Liam McGuire

Unattached

11:19.06

 

 

10

Aiden Sorrell

Unattached

11:20.60

 

 

11

Hayate Kato

Unattached

11:25.88

 

 

12

Issei Kurahashi

Unattached

11:37.01

 

 

13

Daniel Groves

Member - Unattached

12:14.66

8

189

14

Vincent Terkhorn

Unattached

14:35.77

 

 

15

Oliver Hopf

Member - Unattached

14:56.60

9

144

16

Olsen Hopf

Member - Unattached

17:52.91

10

100

DNS

Luca Jamieson

Columbus RC

 

 

 

9-10 Girls

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Aidda Schepman

South Central Indiana RC

12:41.07

1

500

2

Tessa Mize

Member - Unattached

13:33.53

2

475

3

Kenley Johnson

Member - Unattached

13:42.75

3

450

4

Florence Bosslet

Northside Saints

13:46.68

4

425

5

Ginnie Adams

Member - Unattached

14:08.38

5

400

6

Gabby Cornn

Unattached

14:13.07

 

 

7

Chloe Jablonski

South Central Indiana RC

14:13.29

6

375

8

Grace George

Columbus RC

14:15.33

7

350

9

Ella Shaw

Unattached

14:36.72

 

 

10

Carissa Bottorff

South Central Indiana RC

14:42.56

8

325

11

Chloe Trinidad

Member - Unattached

14:53.81

9

300

12

Cheyenne Riley

Member - Unattached

15:02.92

10

275

13

Bella Murawski

Unattached

15:10.94

 

 

14

Annabelle Mathena

Columbus RC

15:17.05

11

250

15

Leila Dahlstrom

TrueElite Athletes

15:56.42

12

225

16

Kendall Darnell

Unattached

16:02.04

 

 

17

Molly Upton

Unattached

16:07.27

 

 

18

Cecilia Johnson

Unattached

16:09.09

 

 

19

Allison Halstead

Columbus RC

16:52.93

13

200

20

Michaela Groves

Member - Unattached

16:56.95

14

175

21

Lilian Dahlstrom

TrueElite Athletes

17:00.40

15

150

22

Natalie Creagh

Unattached

17:22.26

 

 

23

Chloe Harsch

Columbus RC

18:17.58

16

125

24

Alexis Hale

Unattached

18:58.36

 

 

25

Fernanda Lopez

Columbus RC

20:04.79

17

100

DNS

Haylee Holbrook

Unattached

 

 

 

DNS

Ella Jones

Unattached

 

 

 

DNS

Avery Williams

Unattached

 

 

 

9-10 Boys

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Kameron Reed

Unattached

11:46.49

 

 

2

Will Spurgeon

Member - Unattached

11:50.15

1

500

3

Caleb Jablonski

South Central Indiana RC

12:22.81

2

469

4

Jacob Caudill

South Central Indiana RC

12:45.45

3

438

5

Hayden Miller

Member - Unattached

12:47.74

4

408

6

Ziryn Groves

South Central Indiana RC

12:54.24

5

377

7

Nathan Cumberledge

Columbus RC

12:55.11

6

346

8

Brady Hess

Northside Saints

13:01.77

7

315

9

Logan Hash

Unattached

13:17.44

 

 

10

Landon Ferree

Unattached

13:20.09

 

 

11

Cole Rigler

Unattached

13:21.90

 

 

12

Cameron Lee

Unattached

13:23.88

 

 

13

Hunter Cottingham

Member - Unattached

13:29.52

8

285

14

Landon Jorden

Unattached

13:38.12

 

 

15

Nathan Negrete

South Central Indiana RC

13:40.90

9

254

16

Elijah Caudill

South Central Indiana RC

14:06.25

10

223

17

Derek Groeper

Unattached

14:30.65

 

 

18

Jackson Broady

Unattached

14:46.50

 

 

19

Nolan Mugg

Columbus RC

14:48.00

11

192

20

Corbin Adair

Member - Unattached

14:48.64

12

162

21

Decker Haag

Member - Unattached

15:01.84

13

131

22

Lucas Hamm

Unattached

15:30.58

 

 

23

Collin Parish

Unattached

16:31.94

 

 

24

Alex Swanson

Unattached

17:00.87

 

 

25

Luke Bettler

Unattached

17:55.99

 

 

26

Uriah Pollitt

Member - Unattached

22:35.77

14

100

DNS

Ben Fowler

Unattached

 

 

 

11-12 Girls

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Miley Wilcox

Unattached

12:04.12

 

 

2

Hallie Mimbela

Center Grove 

12:25.62

1

500

3

Kynlee Mader

Member - Unattached

12:29.51

2

479

4

Annabelle Irish

Member - Unattached

12:31.59

3

458

5

Victoria Gauck

Columbus RC

12:31.81

4

437

6

Annabelle Hertweck

Unattached

12:42.81

 

 

7

Lyla Williams

Member - Unattached

12:43.66

5

416

8

Josie Kinnaman

Member - Unattached

12:50.23

6

395

9

Ella Higbie

Unattached

12:52.34

 

 

10

Elizabeth Applewhite

Unattached

13:01.61

 

 

11

Kelly Beavers

Member - Unattached

13:03.51

7

374

12

Lyndsey Greenawalt

Unattached

13:04.54

 

 

13

Hailey Browning

Unattached

13:19.77

 

 

14

Trinity Cody

South Central Indiana RC

13:24.14

8

353

15

Sadie Hiatt

Columbus RC

13:24.44

9

332

16

Jordyn Nicols

Columbus RC

13:26.07

10

311

17

Cynthia Rodriguez

Member - Unattached

13:28.21

11

290

18

Lily Kahafer

Member - Unattached

13:31.71

12

268

19

Lauren Dowell

Member - Unattached

13:32.57

13

247

20

Chloe Farmer

Center Grove 

13:36.71

14

226

21

Lyla Conway

Unattached

13:53.88

 

 

22

Kearstyn Barron

Unattached

14:11.58

 

 

23

Sarah Emmons

Center Grove 

14:25.90

15

205

24

Sarah Morales

Columbus RC

14:28.07

16

184

25

Megan Cumberledge

Columbus RC

14:40.89

17

163

26

Abigayle Graf

Unattached

14:43.53

 

 

27

Amelia Dykes

Unattached

14:43.76

 

 

28

Elizabeth Bierce

Center Grove 

14:45.88

18

142

29

Lila Pierce

Unattached

14:54.01

 

 

30

Mallory Ryan

Northside Saints

14:59.56

19

121

31

Allison Campbell

Unattached

17:20.07

 

 

32

Audrey Marcum

Member - Unattached

18:54.18

20

100

DNS

Brooke Jones

Unattached

 

 

 

11-12 Boys

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Abdu Hardin

Unattached

10:07.42

 

 

2

Griffin Slocum

Northside Saints

11:19.91

1

500

3

Jacob Mitchell

UNA - Member

11:31.88

2

486

4

Nathan Thomas

Northside Saints

11:41.77

3

471

5

Micah Jablonski

South Central Indiana RC

11:51.83

4

457

6

Atticus Sauer

Center Grove

11:55.40

5

443

7

Jayden Fairrow

TruElite Athletics

11:56.09

6

429

8

Gavin Moore

Center Grove

11:59.39

7

414

9

Quinn Braun

Unattached

12:03.94

 

 

10

Andrew Taylor

Unattached

12:06.20

 

 

11

Lance Caudill

South Central Indiana RC

12:13.45

8

400

12

Evan Bense

Columbus RC

12:15.99

9

386

13

Carter Lord

Unattached

12:17.24

 

 

14

Bennett Abby

Unattached

12:18.33

 

 

15

Trey Smith

Unattached

12:24.73

 

 

16

Joseph Hawkins

Columbus RC

12:28.94

10

371

17

Wade Mathena

Columbus RC

12:30.04

11

357

18

Justin Reckers

Columbus RC

12:41.91

12

343

19

Braylon Brancamp

Columbus RC

12:42.29

13

329

20

Drew Hoeflinger

Columbus RC

12:46.07

14

314

21

Anderson Slocum

Northside Saints

12:53.98

15

300

22

Christian Grayson

Unattached

12:54.41

 

 

23

Wyatt Chisman

Unattached

13:01.35

 

 

24

Samuel Steinmetz

Columbus RC

13:03.21

16

286

25

Quinn Murray

UNA - Member

13:23.56

17

272

26

Lincoln Ellorimo

Unattached

13:23.93

 

 

27

Elijah Clore

Columbus RC

13:34.06

18

257

28

Mackie Skinner

Northside Saints

14:04.46

19

243

29

Lukas Dahlstrom

TruElite Athletics

14:04.94

20

229

30

John Harris Jr

South Central Indiana RC

14:23.76

21

214

31

Justin Groeper

Center Grove

14:26.97

22

200

32

Caleb Herron

Center Grove

14:29.98

23

186

33

Landon Rivera

South Central Indiana RC

14:41.36

24

172

34

Cole Watson

Northside Saints

15:03.27

25

157

35

Evan Pangburn

UNA - Member

16:49.87

26

143

36

Kate Baker

UNA - Member

16:50.29

27

129

37

Alec Rouse

UNA - Member

18:52.08

28

114

38

Michael Schini

UNA - Member

20:09.46

29

100

39

Ethan Johnson

Unattached

22:52.19

 

 

DNS

Michael Leavitt III

Center Grove

 

 

 

DNS

Cooper Lee

Unattached

 

 

 

DNS

Adam Basham

Unattached

 

 

 

13-14 Girls

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Page Mora

South Central Indiana RC

15:57.15

1

500

2

Hailey Stewart

Member - Unattached

16:03.30

2

460

3

Mattie Whitworth

Unattached

16:09.76

 

 

4

Rachel Flick

Northside Saints

16:14.03

3

420

5

Adalyn Wiseman

Member - Unattached

16:22.64

4

380

6

Ava Sunbury

Unattached

16:41.28

 

 

7

Cheyenne Campbell

South Central Indiana RC

16:52.77

5

340

8

Claudia Pearce

Unattached

16:53.14

 

 

9

Sylvia Sasse

Member - Unattached

17:13.63

6

300

10

Gina Cappello

Member - Unattached

17:14.14

7

260

11

Meagan Lenfert

Unattached

17:32.11

 

 

12

Rachel Wilcox

Unattached

17:52.02

 

 

13

Allison Cohen

Center Grove 

17:54.58

8

220

14

Layne Hoeflinger

Columbus RC

18:32.04

9

180

15

Elena Rosario

Member - Unattached

18:52.05

10

140

16

Avery Proctor

Unattached

19:29.06

 

 

17

Yui Sayama

South Central Indiana RC

20:11.58

11

100

18

Tara Chisman

Unattached

21:04.35

 

 

DNS

Vivienne Siefker

South Central Indiana RC

 

 

 

DNS

Jayda Holbrook

Unattached

 

 

 

13-14 Boys

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Wil Conway

Unattached

13:35.55

 

 

2

Parker Mimbela

Center Grove 

13:48.91

1

500

3

Quavion Hooks

TrueElite Athletes

13:52.88

2

486

4

Simon Bosslet

Northside Saints

14:11.56

3

471

5

Kyle Montgomery

Center Grove 

14:15.00

4

457

6

Isaiah Wittenberg

Unattached

14:33.55

 

 

7

Brodie Terkhorn

Unattached

14:58.25

 

 

8

Noah Nifong

Member - Unattached

14:59.47

5

443

9

Gavin Rockwell

Center Grove 

15:12.49

6

429

10

Ansel Trinidad

Member - Unattached

15:23.05

7

414

11

Jacob Hawkins

Columbus RC

15:26.49

8

400

12

Andrew Kelly

Unattached

15:26.80

 

 

13

Ethan Edwards

Member - Unattached

15:28.94

9

386

14

Chase Rigler

Unattached

15:47.29

 

 

15

Steven Gray

Unattached

15:59.85

 

 

16

Dylan Wischmeier

South Central Indiana RC

16:05.41

10

371

17

Luke Williams

Member - Unattached

16:07.89

11

357

18

Emerson Graf

Member - Unattached

16:08.56

12

343

19

Tristan Dowell

South Central Indiana RC

16:08.88

13

329

20

Eli Hummel

Unattached

16:17.82

 

 

21

Adam Reckers

Columbus RC

16:25.01

14

314

22

Carson Hess

Northside Saints

16:30.98

15

300

23

Jacob Skinner

Northside Saints

16:33.90

16

286

24

Brody Puckett

Wampus Cats RC

16:34.26

17

272

25

Elijah Boggs

Center Grove 

16:38.27

18

257

26

Braden McGuire

Unattached

16:42.16

 

 

27

Corbin Brahaum

Member - Unattached

16:51.94

19

243

28

Braxton Albright

Columbus RC

17:04.58

20

229

29

Jeremy Lopez

Unattached

17:27.27

 

 

30

Kai Koester

Member - Unattached

17:28.42

21

214

31

Jeremiah Myers

Unattached

17:33.59

 

 

32

Derek Patchett

Columbus RC

17:35.41

22

200

33

Will Hiatt

Columbus RC

17:47.52

23

186

34

Cooper Murphy

Unattached

18:30.76

 

 

35

Jake Brown

Unattached

18:38.96

 

 

36

Brandon Senn

South Central Indiana RC

18:40.45

24

172

37

William Fleming

Member - Unattached

19:16.07

25

157

38

Jackson Bettler

Unattached

20:17.80

 

 

39

Christopher Ross

Greenfield Track Club

20:25.38

26

143

40

Lucas Jablonski

South Central Indiana RC

21:10.83

27

129

41

Jack Cooper

Columbus RC

22:31.79

28

114

42

Blake Cooper

Columbus RC

22:32.96

29

100

DNS

Levi Farmer

Unattached

 

 

 

DNS

Rylan Mullins

Unattached

 

 

 

DNS

Alan Marshall

Member - Unattached

 

 

 

DNS

Cameron Todd

Member - Unattached

 

 

 

15-16 Boys

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Drew Costelow

Center Grove 

13:09.10

1

500

2

Ryle Worland

Member - Unattached

13:29.56

2

443

3

Carter Miller

Unattached

13:56.67

 

 

4

Daniel Frye

Member - Unattached

14:22.52

3

386

5

Lance McIntosh

Member - Unattached

14:24.60

4

329

6

Jack Davis

Unattached

14:36.14

 

 

7

Jacob Ellis

Center Grove 

14:49.63

5

271

8

Tucker Burris

Member - Unattached

14:51.13

6

214

9

Clayton Greenawalt

Unattached

14:54.22

 

 

10

Wyatt Miller

Member - Unattached

15:38.80

7

157

11

Carter Murphy

Unattached

15:59.33

 

 

12

Waylon Lutes

South Central Indiana RC

16:21.19

8

100

13

Joseph Cappello

Unattached

18:01.64

 

 

DNS

Ty Garrett

Center Grove 

 

 

 

DNS

Aaron Toland

Center Grove 

 

 

 

17-18 Girls

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Sania Henry

Unattached

23:36.62

 

 

17-18 Boys

Place

Name

Team

Time

Grand Prix 

Place

Grand Prix 

Points

1

Joel Romeo Gonzalez

Member - Unattached

13:46.66

1

500

2

Ashton Still

Unattached

 

 

 



USATF.tv
NationWide