Results - 2014 USATF Indiana Open/Masters Track & Field Championships
FMTiming - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 8/2/2014 01:00 PM
2014 USATF Indiana Open & Masters - 8/2/2014                  
Track and Field Championships                         
Franklin College -- Franklin, IN                        
Results                                    
 
Women 29&U 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Duncan, Kinsley           17 Unattached                        14.54   NWI 
 
Women 30-34 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Kemple, Carol             34 Unattached                        21.74   NWI 
 
Women 29&U 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Duncan, Kinsley           17 Unattached                        30.65   1.3 
 
Women 29&U 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Duncan, Kinsley           17 Unattached                      1:12.29  
 
Women 80-84 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brumley, June             80 Unattached                      2:20.07  
 
Women 80-84 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brumley, June             80 Unattached                     37:52.52  
 
Women 29&U High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Evans, Elizabeth          23 Unattached                        1.70m    5-07.00 
 
Women 29&U Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brown, Sophia             19 South Fla.                        3.45m   11-03.75 
  2 Brady, Emily              18 Unattached                        3.30m   10-10.00 
  3 Addington, Lexi           15 Vault High A                      2.55m    8-04.25 
 
Women 50-54 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Babits, Brenda            54 Vault High A                      2.15m    7-00.50 
 
Women 29&U Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sutton, Bailey            17 Unattached                        8.38m   27-06.00 
 
Women 29&U Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hazlewood, Micaela        19 Indiana Trac                     40.89m     134-02 
  2 Sutton, Bailey            17 Unattached                       32.16m     105-06 
 
Women 29&U Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hazlewood, Micaela        19 Indiana Trac                     42.91m     140-09 
 
Men 29&U 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Jenkins, Kristopher       23 Indiana Trac                      11.84   0.7 
 
Men 60-64 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Snodgrass, Ernie          61 Unattached                        20.95   0.7 
 
Men 65-69 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Daniels, Michael          65 Team Ohio Tr                      13.89   0.7 
 
Men 70-74 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Scelsi, Howard            70 Indiana Inva                      26.98   0.7 
 
Men 29&U 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Jenkins, Kristopher       23 Indiana Trac                      28.91   1.3  2 
 
Men 35-39 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Kemple, Adam              36 Unattached                        24.09   1.3  2 
 
Men 45-49 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Schloot, Andy             47 Unattached                        39.19   1.3  2 
 
Men 50-54 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Thurman, Lindsey          54 Unattached                        28.55   1.1 
 
Men 60-64 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Cheadle, Bill             61 So Cal Track                      30.48   1.1 
  2 Snodgrass, Ernie          61 Unattached                        33.86   1.1 
  3 Baldwin, Curtis           62 Unattached                        38.83   1.1 
 
Men 65-69 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Daniels, Michael          65 Team Ohio Tr                      29.95   1.1 
 
Men 70-74 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Scelsi, Howard            70 Indiana Inva                      39.83   1.1 
 
Men 35-39 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kemple, Adam              36 Unattached                        54.17  
 
Men 40-44 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Martin           43 Unattached                      1:01.61  
 
Men 45-49 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bridges, Lee              47 Explosion Tr                      51.99  
  2 Malone, Roger             47 Carmel Stall                    1:03.36  
  3 Schloot, Andy             47 Unattached                      1:35.34  
 
Men 60-64 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baldwin, Curtis           62 Unattached                      1:22.07  
 
Men 70-74 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scelsi, Howard            70 Indiana Inva                    2:12.44  
 
Men 60-64 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berman, David             62 Unattached                      2:42.30  
 
Men 35-39 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rosenauer, Roger          39 Unattached                      4:56.05  
 
Men 50-54 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mires, Jeffrey            50 Unattached                     18:44.67  
 
Men 50-54 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Hall, Ben                 52 Unattached                        27.37  -0.1 
 
Men 55-59 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Jakubowski, Mark          57 Unattached                        19.33  -0.1 
 
Men 60-64 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Snodgrass, Ernie          61 Unattached                        18.55  -0.1 
 
Men 65-69 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Daniels, Michael          65 Team Ohio Tr                      19.19  -0.1 
 
Men 29&U 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Stienke, Matt             17 Unattached                        17.78   1.4 
 
Men 35-39 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Kemple, Adam              36 Unattached                        15.39   1.4 
 
Men 60-64 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cheadle, Bill             61 So Cal Track                      50.08  
  2 Snodgrass, Ernie          61 Unattached                        51.59  
 
Men 65-69 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daniels, Michael          65 Team Ohio Tr                      50.82  
  2 Woosley, James            65 Unattached                      1:03.18  
 
Men 29&U 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stienke, Matt             17 Unattached                      1:04.99  
 
Men 55-59 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Byrne, John               58 Unattached                      1:28.17  
 
Men 29&U High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Christensen, Jason        17 Unattached                        1.90m    6-02.75 
 
Men 50-54 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hall, Ben                 52 Unattached                        1.30m    4-03.25 
 
Men 55-59 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Drollinger, Kenneth       58 Unattached                        1.70m    5-07.00 
 
Men 70-74 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scelsi, Howard            70 Indiana Inva                      1.00m    3-03.25 
 
Men 29&U Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Highfield, Wayne          17 Vault High A                      4.05m   13-03.50 
 
Men 35-39 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Newell, Daniel            39 Unattached                        3.75m   12-03.50 
 
Men 50-54 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Babits, Paul              53 Unattached                        4.20m   13-09.25 
 
Men 55-59 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Drollinger, Kenneth       58 Unattached                        3.45m   11-03.75 
 
Men 50-54 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Jorgenson, Russell        51 Unattached                        4.11m   NWI  13-06.00 
 
Men 55-59 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Jakubowski, Mark          57 Unattached                        4.35m   NWI  14-03.25 
 
Men 29&U Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Harden, Donovan           16 Lawrence Cen                     14.93m   48-11.75 
  2 Bennett, Cody             16 Unattached                       13.49m   44-03.25 
  3 Cummins, Shawn            16 Unattached                       12.49m   40-11.75 
 
Men 35-39 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Buckler, Chris            36 Unattached                       10.42m   34-02.25 
 
Men 50-54 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Himes, Stacy              51 Unattached                       13.67m   44-10.25 
  2 Jorgenson, Russell        51 Unattached                        9.66m   31-08.50 
 
Men 55-59 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rinker, Craig             55 Unattached                       13.37m   43-10.50 
 
Men 65-69 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Breese II, Lewis          68 Unattached                        9.07m   29-09.25 
 
Men 80-84 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  4 Kowalsky, Alex            81 Unattached                        6.41m   21-00.50 
 
Men 29&U Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hamsley, Codie            20 Unattached                       51.60m     169-03 
  2 Kershaw, Justin           28 Unattached                       49.29m     161-08 
  3 Bennett, Cody             16 Unattached                       40.73m     133-07 
  4 Perez, Kyler              17 Unattached                       39.52m     129-08 
  5 Harden, Donovan           16 Lawrence Cen                     33.90m     111-03 
  6 Cummins, Shawn            16 Unattached                       33.62m     110-04 
 
Men 35-39 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Buckler, Chris            36 Unattached                       28.54m      93-08 
 
Men 45-49 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schloot, Andy             47 Unattached                       15.91m      52-02 
 
Men 50-54 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Himes, Stacy              51 Unattached                       47.80m     156-10 
  2 Jorgenson, Russell        51 Unattached                       31.85m     104-06 
 
Men 55-59 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rinker, Craig             55 Unattached                       42.48m     139-04 
  2 Jakubowski, Mark          57 Unattached                       29.39m      96-05 
 
Men 65-69 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Breese II, Lewis          68 Unattached                       25.59m      83-11 
 
Men 80-84 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  7 Kowalsky, Alex            81 Unattached                       11.76m      38-07 
 
Men 35-39 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Buckler, Chris            36 Unattached                       34.51m     113-03 
 
Men 50-54 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Himes, Stacy              51 Unattached                       43.94m     144-02 
 
Men 65-69 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Breese II, Lewis          68 Unattached                       24.31m      79-09 
 
Men 80-84 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kowalsky, Alex            81 Unattached                       14.32m      47-00 
 
Men 29&U Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kieser, Nicholas          19 Unattached                       26.39m      86-07 
 
Men 45-49 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schloot, Andy             47 Unattached                       16.73m      54-11 
 
Men 50-54 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jorgenson, Russell        51 Unattached                       34.91m     114-06 
 
Men 55-59 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Greene, Charles           56 Unattached                       56.15m     184-03 
  2 Jakubowski, Mark          57 Unattached                       32.61m     107-00 
 
Men 65-69 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Breese II, Lewis          68 Unattached                       21.34m      70-00 
 
Men 80-84 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  2 Kowalsky, Alex            81 Unattached                        9.19m      30-02 
 
Men 55-59 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clements, Damon           57 Unattached                     28:18.37  

USATF.tv
NationWide