awards   |    certification   |   clinics   |   contact   |   grants   |   meets   |   newsletter   |   resources

 

AWARDS / RECOGNITION 

Continuous Service Recognition (as of January 2020)

30+ years of service 20-29 years of service 10-19 years of service
Gene Edmonds 40 yrs.
Alex Cartwright 38 yrs.
Bill Farney 37 yrs. 
Keith Mitchell 37 yrs. 
Paul Troxell 36 yrs.
Dean Slavens 33 yrs. 
Larry Henning 32 yrs. 
Ed Stuffle 32 yrs. 
G Fred Geswein 32 yrs. 
John Lantis 31 yrs.
Stu Whitcomb 31 yrs
Doyle Lucas 30 yrs. 
 
Bruce Cook 27 yrs. 
Gary Lester 27 yrs.
Dick Boyd 26 yrs. 
David Kroese 26 yrs. 
Dan Cummins 25 yrs. 
Mary Beith Godsey 23 yrs.
Jesus Dapena 23 yrs.
Bev Baum 22 yrs. 
John Fuhs 22 yrs. 
Rick Rumple 22 yrs.
Robert Kauffman 20 yrs.
Thomas Kuhar 20 yrs.
Jeff Mohler 20 yrs.
 
Damon Clements 18 yrs. 
Sue Lester 17 yrs. 
Robert Munoz 17 yrs.
Melvin Dickson 15 yrs.
Asghar Gharakhani 15 yrs. 
David Harriman 15 yrs. 
Kelly Helm 15 yrs.
Nathan Smurdon 15 yrs. 
Bill Dickison 14 yrs. 
Jason Harless 13 yrs.
Scott Blocher 11 yrs. 
Monica Gary 11 yrs. 
Michael Zonder 11 yrs.
Sean Bruening 10 yrs.
Stu Goble 10 yrs.
Mike Trego 10 yrs.
Doug Yoder 10 yrs.
 
5 years of service
Ted Bowers
Robert Flott
Timothy Schortgen
Robert Kissel
James Socha
Alan Bronnenberg
Charles Stallworth
Michelle Stodden
William Burkholder
Dwayne Engram
Randy Everetts
William Hughes
Jane Klutzke
John Koehler
Jeff Mohler
Alf Mendel
Dale Stelting
Alan Wright
David Brumm
Keith Mygrant
Jim Edmunds
David Brumm
Mike Padfield
Don Schaffer
John Shore
Curtis Donley
Eric Jackson
David Joest
Fred Kem
 
     
 
INDIANA ASSOCIATION ANNUAL AWARDS
David Bowers Outstanding Track Official
2019   Mike Padfield
2018   Jason Harless
 
Keith Mitchell Outstanding Field Event Official 
2019   Richard Boyd
2018   Stuart Goble
 
Marshall Goss Outstanding Indiana Track Official
2018   Richard Boyd
2019   Mike Trego



NATIONAL OFFICIALS COMMITTEE - OUTSTANDING SERVICE AWARDS
Given in recognition of outstanding contributions to the Indiana Association in the area of Track and Field Officiating.

2019
Robert Flott
Robert Kauffman
Fred Kem
Barry Poole
Paul Sargent
Alan Wright

 
2018
David Brumm
Kim McDonald
Curt Parrish
John White

2016
 
2015
Bill Hughes
 
2014
Gary Lester
Sue Lester
 
2013
Damon Clements
Phil Dant
USATF.tv
NationWide